Radni gminy Fajsławice przeciwko farmie wiatrowej

Radni gminy Fajsławice przeciwko farmie wiatrowej
Chris Golightly flickr cc-by-2.0

{więcej}Na terenie gminy Fajsławice na Lubelszczyźnie firma EdP Renewables miała postawić farmę wiatrową złożoną z 36 wiatraków. Radni gminy póki co nie zgadzają się jednak na inwestycję.
 
Portugalski deweloper farm wiatrowych firma  EdP Renewables uzgadniał planowaną inwestycję z urzędem gminy Fajsławice, który wstępnie przystał na propozycję inwestora. Na terenie gminy miała postawić farma wiatrowa złożona z 36 turbin wiatrowych.
 
Jednak podczas posiedzenia rady gminy, radni sprzeciwili się zaproponowanemu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które uwzględniało wybudowanie elektrowni wiatrowej. W ich opinii liczba elektrowni wiatrowych była zbyt duża, a odległość od zabudowań zbyt mała. Najbliższy wiatrak miał stać 500 m od zabudowań.
 
– Temat inwestycji został odłożony i na dzisiaj nie mówimy o powrocie do rozmów – wyjaśnia Krzysztof Gałan, zastępca wójta gminy Fajsławice (za portalsamorzadowy.pl).

Gałan jednocześnie podkreśla, że dla gminy inwestycja w farmę wiatrową dawała duże szanse na rozwój. Obliczono, że przez 10 lat gmina zarobiłaby na czysto w formie podatków 18 mln zł, z czego 6 mln zł w pierwszych dwóch latach.
 
– Za te pieniądze moglibyśmy utwardzić wszystkie drogi na terenie gminy, wybudować halę sportową i sfinansować ponad 70 proc. kanalizacji – wylicza Krzysztof Gałan (za portalsamorzadowy.pl).

REKLAMA

Dodatkowo rolnicy, którzy na swoim terenie mieliby postawione wiatraki, rocznie mieli dostawać w sumie ok. 1 mln zł z tytułu dzierżawy.

REKLAMA

gramwzielone.pl