Łukoil wybuduje farmę wiatrową o mocy 10 MW przy granicy z Polską

Łukoil wybuduje farmę wiatrową o mocy 10 MW przy granicy z Polską
foto: juwi press

{więcej}Łukoil-Ekoenergo, spółka należąca do rosyjskiego koncernu paliwowego Łukoil, chce zbudować w obwodzie kaliningradzkim farmę wiatrową o mocy 10 MW.

– W Kaliningradzie jest możliwość rozwoju energetyki wiatrowej. Region jest geograficznie izolowany (cały otoczony państwami Unii – Polską i Litwą -red); dlatego transport tradycyjnych surowców energetycznych sprawia trudności – przyznał Maksim Karnauchow wicedyrektor Łukoil-Ekoenergo (za „RZ”).

Aktualnie spółka Łukoil-Ekoenergo posiada farmy wiatrowe w Bułgarii i Rumunii, których łączna moc wynosi 200 MW. Obecnie jednak władze Rumunii i Bułgarii zmniejszyły subsydia dla energetyki odnawialnej, dlatego spółka chce teraz przeorientować kierunek swoich inwestycji.

REKLAMA
REKLAMA

– Zdecydowaliśmy o zakończeniu długoterminowego inwestowania w Europie Wschodniej – dodał Karnauchow (za „RZ”).

Aby zaistnieć w Rosji Łukoil chce jednak, by rząd zniósł szereg ograniczeń, m.in. takich, że urządzenia wykorzystane w projektach na terenie Rosji mają być produkcji rosyjskiej.

Oddział Łukoil specjalizujący się w realizacji projektów OZE posiada w swoim portfelu inwestycyjnym nie tylko farmy wiatrowe, ale także elektrownie wodne oraz słoneczne. Według danych US GAAP, za 2013 r. firma miała stratę w wysokości 270 mln dol. w związku z niesprzyjającą sytuacją na rynku elektroenergetycznym na południu Rosji.

gramwzielone.pl