Największy bateryjny magazyn energii w Polsce bliski uruchomienia

Największy bateryjny magazyn energii w Polsce bliski uruchomienia
Magazyn energii Bystra. Fot. Energa

Największy bateryjny magazyn energii w naszym kraju powstaje na terenie farmy wiatrowej w Bystrej koło Pruszcza Gdańskiego na Pomorzu. Inwestor, którym jest Energa, zapewnia, że projekt jest bliski wejścia w fazę operacyjną.

– Wiosną Energa uruchomi pierwszy magazyn energii o dużej pojemności. Do końca br. potrwają prace testowe z udziałem japońskich partnerów zaangażowanych w ten projekt – zapewnił Mariusz Gajda, wiceprezes Energi OZE.

Największy w Polsce hybrydowy magazyn energii będzie składał się z dwóch zespołów baterii: kwasowo-ołowiowych oraz litowo-jonowych. Jego moc wyniesie 6 MW, a pojemność 27 MWh.

REKLAMA

W październiku 2018 r. spółka Energa Wytwarzanie uzyskała pozwolenie na budowę budynku magazynowego o powierzchni 1200 m2. W kolejnym miesiącu podpisano umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą – Przedsiębiorstwem Budowlanym PBI Niewczas, Patoka s.j. Uruchomienie magazynu planowano wówczas na drugą połowę 2019 r.

Budowa magazynu to część polsko-japońskiego projektu, w którym bierze udział Energa. Jego pierwszy etap to wdrożenie przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne systemu SPS (ang. Special Protection Scheme), który automatycznie eliminuje przeciążenie na elementach sieci przesyłowej oraz dystrybucyjnej 110 kV.

REKLAMA

Projekt to efekt porozumienia nieistniejącego już Ministerstwa Energii oraz japońskiej organizacji rządowej NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization). Zostało ono zawarte w 2017 roku.

Pomorski magazyn nie jest pierwszym innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie magazynowania energii w portfelu Energi. W 2016 roku zbudowano już magazyn o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh w okolicach Pucka.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Energi w ubiegłym roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. – około 0,5 GW – stanowiły odnawialne źródła energii, którymi w gdańskiej grupie energetycznej zarządza spółka Energa OZE (wcześniej funkcjonująca jako Energa Wytwarzanie).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.