Magazyny energii Tesli pomogą w walce ze skutkami pożarów w Australii

Magazyny energii Tesli pomogą w walce ze skutkami pożarów w Australii
Resilient Energy Collective

Amerykański koncern, który kilka lat temu zbudował w Australii największy na świecie bateryjny magazyn energii, za sprawą inicjatywy charytatywnej zapoczątkowanej przez australijskiego miliardera dostarcza do tego kraju magazyny energii mające pomóc w przywracaniu zasilania na obszarach dotkniętych wielkimi pożarami, które trawiły Australię.

Dostawy bateryjnych magazynów energii Tesli magazynujących energię z off-gridowych instalacji fotowoltaicznych w miejscach dotkniętych pożarami to inicjatywa australijskiego miliardera Mike’a Cannon-Brookesa, który miał swój udział w ściągnięciu do Australii Tesli oraz jej magazynów energii.  

Tym samym Australia stała się dla amerykańskiej firmy jednym z największych rynków magazynowania energii, a technologia baterii ma być na Antypodach odpowiedzią na wysokie ceny energii elektrycznej i ma zapobiegać przerwom w jej dostawach.

REKLAMA

Problemy z zaopatrzeniem w energię elektryczną występują zwłaszcza w lokalizacjach dokniętych ogromnymi pożarami, które zniszczyły dużą część infrastruktury elektroenergetycznej. 

Stąd właśnie decyzja Mike’a Cannon-Brookesa o wykorzystaniu magazynów Tesli i powołaniu do życia inicjatywy Resilient Energy Collective, która współpracując z lokalną firmą 5B zajmującą się fotowoltaiką, może szybko zapewnić zasilanie w miejscach, które straciły na skutek pożarów dostęp do energii z sieci elektroenergetycznej.

Aby szybko dostarczyć energię do takich miejsc, wykorzystuje się wcześniej złożone, gotowe elektrownie PV i magazyny Tesla Powerwall, co pozwala na zapewnienie stałego dostępu do energii zaledwie w ciągu jednego dnia. Dzięki bateriom energia jest dostępna przez 24 godziny na dobę.

REKLAMA

Jak na razie instalacje zostały uruchomione m.in. w Conargo w Nowej Południowej Walii, gdzie zasilają infrastrukturę telekomunikacyjną, a także w Goongerah w Wiktorii, gdzie w lokalnym urzędzie poszkodowani mieszkańcy mają dostęp do elektryczności, a Resilient Energy Collective przyjmuje zgłoszenia w sprawie budowy kolejnych instalacji, które będą mogły zapewnić bezpłatną energię w lokalizacjach dotkniętych pożarami.

Mike Cannon-Brookes wraz z żoną obiecali przeznaczyć na projekt Resilient Energy Collective w sumie 12 mln USD.

Tesla już nie pierwszy raz angażuje się w inicjatywę, której celem jest przywrócenie energii elektrycznej społecznościom dotkniętym klęskami żywiołowymi.

Amerykańska firma instalowała panele fotowoltaiczne i systemy magazynowania energii  m.in. w Portoryko dotkniętym w 2017 roku huraganem Maria, przywracając w ten sposób energię elektryczną wielu mieszkańcom i budynkom użyteczności publicznej, w tym szpitalom. Tesla według zapewnień Elona Muska miała dostarczyć na wyspę aż 11 tysięcy magazynów energii.

Joanna Kędzierska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.