Kredyt na wielką fabrykę baterii pod Wrocławiem

Kredyt na wielką fabrykę baterii pod Wrocławiem
Europejski Bank Inwestycyjny

Europejski Bank Inwestycyjny podpisał umowę o kredyt w wysokości 480 mln euro z LG Chem Wrocław Energy spółką z grupy LG Chem zajmującą się produkcją baterii do zastosowania w samochodach elektrycznych i stacjonarnych magazynach energii. Dzięki kolejnej inwestycji pod Wrocławiem powstaje jeden z największych na świecie ośrodków produkcji baterii litowo-jonowych.

Środki pozyskane od Europejskiego Banku Inwestycyjnego zostaną przeznaczone na budowę i obsługę wysoko zautomatyzowanych zakładów produkujących zaawansowane ogniwa i baterie litowo-jonowe.

Finansowanie EBI pokryje około jedną trzecią całkowitych kosztów projektu, szacowanych na 1,5 mld euro. Reszta finansowania będzie pochodzić ze środków własnych firmy oraz z innych źródeł.

REKLAMA

Nowe zakłady produkcyjne będą zlokalizowane na terenie ośrodka przemysłowego LG Chem w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem.

Projekt stanowi kontynuację działań związanych z budową zakładów produkcyjnych w tej samej lokalizacji i obejmuje w pełni inteligentną fabrykę z kilkoma innowacyjnymi technologiami umożliwiającymi masową produkcję elektrod, ogniw, modułów i baterii nowej generacji, charakteryzujących się większą gęstością energetyczną, co ma oznaczać zwiększenie gęstości energii, możliwości szybkiego ładowania, bezpieczeństwa i efektywności kosztowej.

Zakład budowany w ramach projektu wspieranego przez EBI będzie posiadać roczną zdolność produkcyjną baterii o pojemności powyżej 35 GWh energii elektrycznej dla ponad 500 tys. samochodów elektrycznych.

Uruchomienie kolejnej fabryki baterii pozwoli spółce LG Chem Wrocław Energy na zwiększenie łącznej mocy produkowanych akumulatorów do około 65 GWh, dzięki czemu zlokalizowany w Polsce zakład stanie się jedną z największych na świecie fabryk produkujących ogniwa litowo-jonowe.

REKLAMA

W ośrodku LG Chem pod Wrocławiem powstanie ponad 1,8 tys. nowych miejsc pracy, przez co do końca 2022 r. całkowite zatrudnienie wzrośnie tam do ponad 6 tys. etatów.

Jak komentuje Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, inwestycja LG Chem Wrocław wspiera budowę masy krytycznej w dziedzinie produkcji baterii do pojazdów elektrycznych w kluczowym okresie ich komercjalizacji w Europie.

– Wspiera przejście na elektromobilność i bardziej ekologiczne praktyki w branży motoryzacyjnej, a ponadto przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy dla wykwalifikowanej siły roboczej w regionie będącym w trakcie przechodzenia na nowy model ekonomiczny – komentuje wiceprezes EBI.

LG Chem Wrocław Energy jest założoną w 2016 r. spółką kontrolowaną przez koreańską grupę LG Chem. Od samego początku działalności spółka zajmuje się produkcją baterii litowo-jonowych do użycia w pojazdach elektrycznych i systemach magazynowania energii. W odpowiedzi na rosnący popyt spółka planuje budowę pierwszego w Europie w pełni zintegrowanego systemu produkcji wywarzającego wszystkie komponenty baterii, od elektrod i ogniw do modułów i zestawów baterii.

W swoich zakładach produkcyjnych i sieci dystrybucyjnej na całym świecie LG Chem zatrudnia około 40 tys. osób, a przychody koncernu ze sprzedaży w ubiegłym roku wyniosły 21,38 mld euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.