Powstaje największy na świecie magazyn energii w technologii LAES

Powstaje największy na świecie magazyn energii w technologii LAES
Highview Power

W Wielkiej Brytanii powstaje największy na świecie magazyn gromadzący energię w skroplonym powietrzu w technologii tzw. Liquid Air Energy Storage (LAES). Instalacja ma umożliwić gromadzenie energii w dłuższych okresach w ilości znacznie przekraczającej możliwości obecnie największego na świecie bateryjnego magazynu.

Za inwestycją realizowaną w Manchesterze stoi pionier w rozwoju technologii Liquid Air Energy Storage – brytyjska firma Highview Power pracująca nad autorskim rozwiązaniem gromadzenia energii w postaci skroplonego powietrza w magazynach o nazwie CRYOBattery.

Kilka miesięcy temu w brytyjską firmę 46 mln dolarów zainwestowała japońska grupa Sumitomo Heavy Industries (SHI).

REKLAMA

W instalacji CRYOBattery wykorzystującej technologię LAES powietrze jest schładzane do temperatury niemal -200 st. C, gromadzi się je w postaci skroplonej, a w razie potrzeby można je zamienić w gaz napędzający turbinę.

Brytyjska firma zapewnia, że to technologia tańsza niż bateryjne magazynowanie energii, a jej zaletą ma być – obok długiego czasu przechowywania energii, liczonego w tygodniach – także żywotność instalacji, która może wynieść 30-40 lat – w porównaniu do baterii, których okres funkcjonowania sięga około 10 lat.

HIghview Power szacuje sprawność procesu magazynowania energii w technologii LAES na 60-75 proc. i ma być ona podobna do sprawności magazynowania w bateriach przepływowych, Większa sprawność ma być osiągana w przypadku baterii litowo-jonowych (około 75-85 proc.) czy elektrowni szczytowo-pompowych, dla których brytyjska firma podaje wartość 80 proc.

Pierwszą na świecie przemysłową instalację magazynowania w technologii LAES firma Highview Power uruchomiła w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii. Instalacja znajdująca się na składowisku odpadów w Bury koło Manchesteru posiada moc 5 MW i pojemność 15 MWh. Uruchomienie pełnoskalowej, komercyjnej instalacji zostało poprzedzone trwającymi kilka lat testami mniejszej instalacji o parametrach 350 kW/2,5 MWh.

Magazyn energii w Bury miał być elementem wirtualnej elektrowni zarządzanej przez firmę KiWi Power, która działa jako agregator na brytyjskim rynku zarządzania popytem. Dzięki magazynowi energii KiWi Power będzie mógł zarządzać energią w ilości odpowiadającej trzygodzinnemu zapotrzebowaniu około 5 tys. średniej wielkości brytyjskich gospodarstw domowych.

Natomiast pod koniec 2019 r. brytyjska firma poinformowała o przygotowaniach do budowy pierwszego magazynu energii LAES w Stanach Zjednoczonych.

Instalacja o parametrach 50 MW i 400 MWh miałaby powstać w amerykańskim stanie Vermont, który przyjął cel zwiększenia udziału energii odnawialnej w swoim miksie energetycznym do 90 procent do roku 2050.

Zadaniem magazynu, na którego wykonanie Highview Power zdobył kontrakt w USA, ma być poprawienie parametrów lokalnego systemu energetycznego oraz możliwość odbioru nadwyżek energii odnawialnej. Sam magazyn będzie można także ładować energią z sieci w czasie niskiego zapotrzebowania i przy niskich cenach na rynku hurtowym.

Teraz w Manchesterze rozpoczęła się budowa magazynu energii LAES mającego być, po uruchomieniu w roku 2022, największą tego typu instalacją na świecie.

REKLAMA

Pojemność tego magazynu wyniesie 250 MWh, czyli będzie niemal dwa razy większa od pojemności obecnie największej na świecie baterii litowo-jonowej, którą w Australii wybudowała Tesla i francuski deweloper Neoen.

Instalacja w Manchesterze będzie mogła zgromadzić energię potrzebną do zasilenia około 200 tys. gospodarstw domowych w czasie 5 godzin. Magazyn ma być zdolny do przechowywania energii przez wiele tygodni – w przeciwieństwie choćby do bateryjnych magazynów, które mogą przechowywać energię w znacznie krótszych okresach.

– Powietrze jest powszechnie dostępne. Głównym konkurentem tej technologii nie są inne technologie magazynowania, ale paliwa kopalne, ponieważ ludzie nadal chcą budować elektrownie na gaz czy węgiel – komentuje cytowany przez The Gaurdian Javier Cavada z Highview Power.

W sfinansowanie inwestycji w Manchesterze zaangażował się brytyjski rząd, który przeznaczył na ten cel grant w wysokości 10 mln funtów. Cała inwestycja ma kosztować 85 mln funtów.

Cytowany przez The Guardian Alex Buckman z instytutu Energy System Catapult powołanego przez brytyjski rząd w celu badań nad technologiami mającymi przyspieszyć transformację energetyczną, ocenia, że energetyka będzie potrzebować więcej technologii pozwalających na gromadzenie energii w dłuższych okresach i jedną z opcji jest LAES.

Jak zauważa brytyjski ekspert, możliwości zastosowania elektrowni szczytowo-pompowych są ograniczone do terenów górskich, a magazyny grawitacyjne, podobnie jak technologie wodorowe, sa jeszcze na wczesnym etapie rozwoju.

– Bardziej rozwinięte i skalowalne magazyny LAES mają szansę, aby stać się konkurencyjnymi, jeśli ta technologia udowodni, że jej koszty mogą spadać wraz ze wzrostem skali – ocenia ekspert brytyjskiego rządu.

Wcześniej Highview Energy podawał szacunki, zgodnie z którymi koszt magazynowania energii w technologii LAES w okresie 10 godzin w systemie o mocy 200 MW i pojemności 2 GWh może wynosić około 110 funtów/MWh.

 

 redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.