Ceny domowych magazynów energii spadają szybciej niż ceny fotowoltaiki

Ceny domowych magazynów energii spadają szybciej niż ceny fotowoltaiki
Tesla

W przypadku nie tylko Polski, ale także większości europejskich krajów, na razie jeszcze trudno mówić o rynku domowych magazynów energii. Taki w pełni konkurencyjny rynek bez wątpienia funkcjonuje już jednak w Niemczech i na podstawie danych z tego kraju jesteśmy w stanie ocenić, jak wyglądają aktualne ceny urządzeń pozwalających gromadzić energię produkowaną z domowych instalacji fotowoltaicznych.

Dane na temat rozwoju europejskiego rynku domowych, bateryjnych magazynów energii znajdziemy w najnowszym raporcie europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe.

Ta organizacja nie bez powodu zajmuje się technologią magazynów. Rosnące koszty energii z sieci w połączeniu ze spadkiem cen instalacji fotowoltaicznych sprawiają, że skonsumowanie możliwie największej ilości energii produkowanej z własnej instalacji PV staje się coraz bardziej pożądanym rozwiązaniem.

REKLAMA

Tutaj z pomocą przychodzą urządzenia, które pozwalają przechować nadwyżki energii z fotowoltaiki, których nie udaje się skonsumować na bieżąco, aby wykorzystać je w czasie zwiększonego zapotrzebowania na energię.

Obecnie główną odpowiedzią rynku na taką potrzebę są bateryjne magazyny energii – urządzenia, których koszt, jak pokazuje raport SolarPower Europe – zaczyna spadać, podobnie jak miało to miejsce w ostatnich latach z kosztem fotowoltaiki.

Potencjał rynku jest ogromny. Małych, nastawionych na autokonsumpcję instalacji fotowoltaicznych przybywa w Europie coraz więcej, a prędzej czy później cześć z ich właścicieli zainteresuje się z pewnością również magazynami. 

Według SolarPower Europe w ubiegłym roku w Europie zainstalowano bateryjne, domowe magazyny energii [link sponsorowany] o łącznej pojemności 745 MWh, co jest wynikiem lepszym o 57 proc. w porównaniu do zanotowanego rok wcześniej. W tym domowe magazyny o łącznej pojemności 496 MWh zainstalowano wyłącznie w Niemczech (wobec 283 MWh rok wcześniej), a pierwsza piątka – w tym także Włochy (89 MWh) Wielka Brytania (38 MWh), Austria (37 MWh) i Szwajcaria (20 MWh) – odpowiadała w ubiegłym roku za 90 proc. inwestycji w domowe baterie w Europie. W pozostałych europejskich krajach powstały w ubiegłym roku magazyny o pojemności 65 MWh wobec 36 MWh rok wcześniej.

Zwłaszcza niemieccy prosumenci eksploatują coraz większą liczbę domowych magazynów energii zasilanych energią z fotowoltaiki. 

Według danych SPE, na koniec 2019 roku łączna zainstalowana pojemność domowych magazynów energii w Niemczech wynosiła już 1,328 GWh. Kolejne były Włochy (243 MWh), Wielka Brytania (143 MWh) oraz Austria (120 MWh). 

Łączna zainstalowana pojemność magazynów energii w Europie. Źródło: SolarPower Europe. 

W tym roku według SolarPower Europe mimo epidemii zostanie odnotowany ponowny wzrost inwestycji i w Europie przybędą domowe magazyny o łącznej pojemności 810 MWh. W roku 2022 przekroczony ma zostać próg 1 GWh zainstalowanych w skali roku domowych magazynów, a w 2024 roku ich łączna pojemność ma sięgać 7,2 GWh.

SolarPower Europe odnotowuje, że w latach 2015-2019 w Niemczech ceny domowych instalacji fotowoltaicznych spadły przeciętnie o 18 proc., podczas gdy ceny domowych magazynów zmalały o niemal 40 proc. Wyraźny spadek cen widać zwłaszcza w roku 2016. Dwa lata wcześniej Niemcy wprowadzili pierwszy w Europie, ogólnokrajowy program dopłat do zakupu domowych magazynów energii. 


REKLAMA

Ceny instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii. Źródło: SolarPower Europe / EUPD Research.

Zgodnie z analizami firmy EuPD Research, na które powołuje się w swoim raporcie SPE, jeszcze w 2015 roku cena bateryjnego magazynu energii o pojemności do 6 kWh przekraczała 1600 EUR/kWh, tymczasem w ubiegłym roku średni koszt takich magazynów miał spaść do około 1000 EUR/kWh, a w 2023 roku powinien wynosić około 600-700 EUR/kWh.

SPE zestawia te dane ze średnimi cenami instalacji fotowoltaicznych o mocy 7 kWp, które w 2015 roku miały wynosić niecałe 1600 EUR/kWp, w ubiegłym roku spadły do około 1300 EUR/kWp, a  według prognozy w 2023 roku powinny spaść poniżej 1200 EUR/kWp.

W efekcie w Niemczech w przypadku najlepszych jakościowo domowych systemów solar+storage osiągane mają być koszty produkcji energii w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity) na poziomie około 14,7 eurocentów/kWh, czyli o ponad połowę niższym od kosztów energii z sieci. LCOE wyłącznie dla domowej fotowoltaiki jest szacowane obecnie na 9,8 eurocentów/kWh.

Koszty energii dla gospodarstw domowych w Niemczech w zestawieniu z kosztami LCOE dla domowej fotowoltaiki i magazynów energii. Źródło: SolarPower Europe. 

– Podczas gdy energia z dachowych instalacji fotowoltaicznych już obecnie stała się dużo tańsza niż energia dla odbiorców końcowych w części krajów Europy, szybki spadek kosztów baterii umożliwia już magazynom energii konkurowanie z cenami energii z sieci w rosnącej liczbie państw – komentują autorzy raportu.

W swoim raporcie SolarPower Europe wskazuje też na bariery, które mają uniemożliwiać szersze wykorzystanie bateryjnych magazynów energii i które SPE dostrzega nawet na najszybciej rozwijającym się rynku, czyli w Niemczech, gdzie problemem mają być podwójne opłaty naliczane w przypadku wykorzystania magazynów podłączonych do sieci, czy nadal niedostateczne wykorzystanie inteligentnych liczników.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343 firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w poszczególnych miastach:

Wśród barier na innych rynkach SPE dostrzega niepewność co do przyszłych zasad rozliczania energii wytwarzanej przez prosumentów czy zbyt długie procedury w relacjach z operatorami systemów dystrybucyjnych.

SolarPower Europe wskazuje jednocześnie na szansę, jaką dla rynku domowych magazynów energii w Europie tworzą unijne programy związane ze strategią neutralności klimatycznej oraz odbudową gospodarczą po epidemii COVID-19.

SPE ocenia, że aby na naszym kontynencie mógł powstać system energetyczny bazujący w 100-procentach na źródłach odnawialnych, magazyny energii powinny być w stanie zaspokoić 1/4 zapotrzebowania na energię generowanego przez europejskich odbiorców.

redakcja@gramwzielone.pl         


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.