Inwestorzy wyłożyli 70 mln dol. na magazyny w technologii LAES

Inwestorzy wyłożyli 70 mln dol. na magazyny w technologii LAES
Highview Power

Brytyjska firma Highview Power rozwijająca technologię magazynowania energii z wykorzystaniem skroplonego powietrza pozyskała w kolejnej rundzie finansowanie w wysokości 70 mln dolarów. Brytyjczycy pochwalili się jednocześnie portfelem rozwijanych projektów o docelowej, łącznej pojemności aż 4 GWh. Największy projekt będący na etapie budowy znajduje się w Wielkiej Brytanii.

Firma Highview Power zapewnia, że oferowana przez nią technologia gromadzenia energii w postaci skroplonego powietrza w magazynach o nazwie CRYOBattery jest tańsza niż bateryjne magazynowanie energii, a jej zaletą ma być – obok długiego czasu przechowywania energii, liczonego w tygodniach – także żywotność instalacji, która może wynieść 30-40 lat – w porównaniu do baterii, których okres funkcjonowania sięga około 10 lat.

Producent szacuje sprawność procesu magazynowania energii w technologii LAES na 60-75 proc. i ma być ona podobna do sprawności magazynowania w bateriach przepływowych, Większa sprawność ma być osiągana w przypadku baterii litowo-jonowych (około 75-85 proc.) czy elektrowni szczytowo-pompowych, dla których brytyjska firma podaje wartość 80 proc.

REKLAMA

Pierwszą na świecie przemysłową instalację magazynowania w technologii LAES firma Highview Power uruchomiła w Wielkiej Brytanii. Instalacja znajdująca się na składowisku odpadów w Bury koło Manchesteru posiada moc 5 MW i pojemność 15 MWh. Uruchomienie pełnoskalowej, komercyjnej instalacji zostało poprzedzone trwającymi kilka lat testami mniejszej instalacji o parametrach 350 kW/2,5 MWh.

Wcześniej Highview Power podawał szacunki, zgodnie z którymi koszt magazynowania energii w technologii LAES w okresie 10 godzin w systemie o mocy 200 MW i pojemności 2 GWh może wynosić około 110 funtów/MWh.

Wkrótce w Manchesterze ma zostać uruchomiony kolejny magazyn o mocy 50 MW i pojemności 250 MWh. Instalacja będzie mogła zgromadzić energię potrzebną do zasilenia około 200 tys. gospodarstw domowych w czasie 5 godzin. Magazyn ma być zdolny do przechowywania energii przez wiele tygodni – w przeciwieństwie choćby do bateryjnych magazynów, które mogą przechowywać energię w znacznie krótszych okresach.

Jeszcze większy magazyn o mocy 50 MW i pojemności 400 MWh Highview Power ma uruchomić w amerykański stanie Vermont.

W sumie brytyjska firma ma realizować będące na różnym etapie przygotowań projekty o łącznej pojemności 4 GWh.

REKLAMA

Brytyjczycy podkreślają, że obecnie coraz więcej operatorów sieci energetycznych na świecie zgłasza zapotrzebowanie na jednostki pozwalające na oddawanie energii do sieci w czasie do 10 godzin – podczas gdy magazyny złożone z baterii litowo-jonowych z reguły pracują ze swoją nominalną mocą w czasie 2-4 godzin.

Rozwój Highview Power umożliwiają fundusze pozyskiwane od inwestorów w kolejnych rundach finansowania. W najnowszej pozyskano 70 mln dolarów, z czego 46 mln dolarów wyłożył japoński Sumitomo Heavy Industries.

W Highview Power zaangażowały swoje środki także Janus Continental Group czy hiszpańska firma TSK, z którą Brytyjczycy mają wspólnie realizować projekty w Hiszpanii, Ameryce Południowej, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

W sumie brytyjska firma pozyskała do tej pory od inwestorów i w formie grantów fundusze w wysokości 145 mln dolarów.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.