Magazyn energii dla PKP Energetyka

Magazyn energii dla PKP Energetyka
My-Soft

Firma My-Soft zrealizowała dla spółki PKP Energetyka modułowy, bateryjny magazyn energii, który wspomaga pracę podstacji trakcyjnej Garbce. To kolejna realizacja tej firmy w obszarze magazynów energii. Wcześniej My-Soft dostarczył magazyny energii m.in. dla Energi i Taurona.

Jak informuje w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl wykonawca magazynu o nazwie Mobi-Trak, firma My-Soft, jego zadaniem jest zwiększenie dostępnej mocy na odcinku sieci trakcyjnej oraz poprawa i stabilizacja jej parametrów.

Magazyn może zapewnić awaryjne zasilanie sieci trakcyjnej, ale również może pełnić funkcję autonomicznej podstacji trakcyjnej lub kabiny sekcyjnej.

REKLAMA

Urządzenie może zasilać sieć trakcyjną z wykorzystaniem innych źródeł niż sieć energetyki zawodowej – takich jak agregaty czy źródła odnawialne, a efektywność zasilania można poprawić poprzez funkcję rekuperacji.

Istnieje nawet możliwość podłączenia punktów ładowania samochodów elektrycznych.

Instalacja została umieszczona w czterech kontenerach o pojemności całkowitej 1880 kWh i pojemności użytkowej 1500 kWh. Napięcie nominalne każdego kontenera bateryjnego wynosi 3922 V, a jego pojemność wynosi 470 kWh.

W instalacji zastosowano system BMS, który monitoruje pracę ogniw, a całość jest zarządzana poprzez system SCADA.

Zintegrowanie magazynu z siecią trakcyjną następuje za pośrednictwem modułów certyfikowanego pola zasilacza 3 kV DC.

REKLAMA

Firma My-Soft może pochwalić się także innymi realizacjami w obszarze bateryjnych magazynów energii – w tym pierwszym tego rodzaju urządzeniem uruchomionym w naszym kraju.

Chodzi o magazyn energii zbudowany w Pucku dla spółki Energa Operator, na który składają się 4 łańcuchy po 198 ogniw Li-Ion. Napięcie nominalne urządzenia wynosi 633,6 V, a jego pojemność sięga 1 MWh.

Magazyn posiada falownik o mocy nominalnej 375 kW wyposażony w zabezpieczenia po stronie DC oraz AC, a także transformator separujący, który zabezpiecza przed przedostaniem się napięcia DC do sieci elektroenergetycznej.

My-Soft informuje, że zastosowana technologia daje możliwość połączenia równoległego dwóch kontenerów, a system zarządzania i kontroli poszczególnych ogniw ma zapewniać bezawaryjną pracę magazynu przez 10 lat.

Inny magazyn wykonany przez My-Soft jest zlokalizowany na terenie należącej do Taurona elektrowni wodnej w Lubachowie na Dolnym Śląsku i został podłączony do jej GPZ.

Magazyn o nominalnej mocy 500 kW i pojemności 560 kWh został zbudowany na bazie modułowych szaf bateryjnych MS-EB umożliwiających odpowiednią konfigurację systemu. Zamontowano w nich dwa łańcuchy bateryjne składające się z połączonych szeregowo 220 ogniw litowo–jonowych w technologii LFP.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.