Pożar magazynu energii Tesli

Pożar magazynu energii Tesli
Tesla

Do pożaru doszło na terenie obecnie największego bateryjnego magazynu energii w Australii i jednego z największych na świecie. Instalacja została zrealizowana z wykorzystaniem bateryjnych modułów, które dostarczyła Tesla.

Inwestycja jest realizowana przez wywodzącego się z Francji dewelopera odnawialnych źródeł energii Neoen, dla którego nie jest to pierwszy tego rodzaju projekt w Australii – i nie pierwszy w którym wykorzystana zostanie technologia od Tesli.

Pierwszy był bateryjny magazyn energii o nazwie Hornsdale Power Reserve, który został zbudowany przez Neoen i Teslę już w 2017 roku

REKLAMA

Jednostka o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh została zainstalowana w stanie Południowa Australia przez firmy Neoen i Tesla. W ubiegłym roku instalacja została rozbudowana o baterie o mocy 50 MW i pojemności 64,5 MWh, które ponownie dostarczyła Tesla.

Do połowy ubiegłego roku Hornsdale Power Reserve był największym na świecie bateryjnym magazynem energii.

Neoen informował, że tylko w ciągu pierwszego roku magazyn energii dał oszczędności dla lokalnego systemu energetycznego i odbiorców energii oszacowane na 50 mln dolarów australijskich, czyli około 131 mln zł.

W ten sposób nowa technologia szybko zdobyła uznanie na australijskim rynku energii, potwierdzając swoją niezawodność, przydatność dla systemu energetycznego i przyciągając kolejnych inwestorów, którzy budując swoje magazyny, również postawili na technologię amerykańskiego koncernu.

Na budowę kolejnych magazynów energii w Australii zdecydował się także Neoen. Nowa inwestycja francuskiego koncernu jest realizowana tym razem w stanie Victoria, w pobliżu miasta Geelong.

REKLAMA

Na miejscu zainstalowano już całą infrastrukturę, która składa się na magazyn o mocy 300 MW i pojemności 450 MWh. Do budowy wykorzystano największe bateryjne moduły Tesli o nazwie Megapack, których jednostkowa pojemność może sięgać 3 MWh.

Jest to pierwsza inwestycja w Australii, w której zostały wykorzystane Megapacki. Magazyny energii Tesli, które zostały zainstalowane tam wcześniej, bazowały na mniejszych modułach o nazwie Powerpack.

Magazyn o nazwie Victorian Big Battery właśnie został zarejestrowany i jest to obecnie największy tego rodzaju obiekt w Australii. Jednostka nie jest jednak w pełni operacyjna i na miejscu prowadzone są jeszcze testy. W ich trakcie jeden z bateryjnych modułów uległ zapłonowi, wywołując niebezpieczny pożar.

Neoen potwierdził to zdarzenie, zapowiadając, że po wyjaśnieniu przyczyn poda je do publicznej wiadomości.

Jak podkreśla australijski serwis RenewEconomy, jest to pierwszy przypadek pożaru na terenie przemysłowego magazynu energii w Australii.

Victorian Big Battery posiada 10-letni kontrakt z Australian Energy Market Operator na świadczenie usług wsparcia lokalnej sieci elektroenergetycznej. Jego praca ma przyczynić się do zwiększenia możliwości przesyłu energii między stanami Wiktoria i Nowa Południowa Walia. Niedostateczne zdolności przesyłowe między poszczególnymi stanami Australii to czynnik zwiększający ryzyko pojawienia się blackoutów.

Inny magazyn energii z wykorzystaniem Megapacków powstaje właśnie w stanie Nowa Południowa Walia, w regionie Sydney. Jego moc wyniesie 50 MW, a pojemność sięgnie 75 MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.