PGE zbuduje największy bateryjny magazyn energii w Europie

PGE zbuduje największy bateryjny magazyn energii w Europie
Wojciech Dąbrowski

Polska Grupa Energetyczna przybliżyła się do realizacji ogromnego bateryjnego magazynu energii, który ma powstać na Pomorzu. Jeśli ten projekt zostanie sfinalizowany, powstanie największy bateryjny magazyn energii w Europie, którego pojemność będzie kilkukrotnie wyższa od pojemności obecnie największej europejskiej baterii.

Polska Grupa Energetyczna uzyskała od Urzędu Regulacji Energetyki promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej w wielkoskalowym elektrochemicznym magazynie energii dla ogromnego bateryjnego magazynu energii, który ma powstać w Żarnowcu w woj. pomorskim – w pobliżu należącej do PGE największej polskiej elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 716 MW i pojemności 3,6 GWh.

Moc bateryjnego magazynu energii w Żarnowcu ma być nie mniejsza niż 205 MW, a pojemność ma wynieść co najmniej 820 MWh.

REKLAMA

Uzyskana w Żarnowcu instalacja hybrydowa o łącznej mocy co najmniej 921 MW i pojemności ponad 4,6 GWh, co odpowiada mocy największych konwencjonalnych bloków w Polsce, ma świadczyć pełen zakres regulacyjnych usług systemowych, posłużyć do „odbudowy” systemu energetycznego lub zasilić energią około 200 tysięcy domów przez okres co najmniej 5 godzin (przy średnim obciążeniu 5 kW na dom).

Dodatkowo magazyn będzie pełnił funkcję bilansowania technicznego i handlowego dla lądowych i morskich farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych należących do Grupy PGE.

W ubiegłym miesiącu projekt uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która jest niezbędnym, niezwykle istotnym krokiem na drodze kontynuacji prac projektowych. Natomiast wcześniej w tym roku magazyn został wpisany do rejestru Rynku Mocy, a prowadzone już wcześniej prace projektowe doprowadziły do uzyskania dla niego warunków przyłączenia do sieci przesyłowej.

Obecnie PGE dla inwestycji w Żarnowcu ubiega się o dotacje ze środków Komisji Europejskiej, a także poszukuje partnerów biznesowych w celu sfinansowania inwestycji.

Energetyczny hub

Lokalizacja projektu oddalona jest o ok. 10 km od Morza Bałtyckiego, na którym PGE posiada trzy decyzje lokalizacyjne umożliwiające budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 3,5 GW.

W odległości około 30 km od ESP Żarnowiec i planowanego magazynu energii znajduje się należąca do Grupy PGE Farma Wiatrowa „Lotnisko” o mocy ok. 100 MW z potencjałem rozbudowy o kolejne 140 MW w tym m.in. o wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne.

Wszystkie wymienione aktywa Grupy PGE będą połączone z krajowym systemem elektroenergetycznym poprzez stację elektroenergetyczną Żarnowiec 400/110 kV znajdującą się ok. 2 km od ESP Żarnowiec oraz stację elektroenergetyczną Choczewo 400 kV budowaną na potrzeby morskich farm wiatrowych w niedalekiej odległości (ok.15-20 km) od stacji Żarnowiec.

REKLAMA

PGE podkreśla, że połączenie wymienionych jednostek w jednym obszarze KSE umożliwi integrację zielonej energii elektrycznej wytworzonej w tych aktywach oraz zwiększy ich elastyczność i sterowalność.

Potencjał planowanej instalacji hybrydowej może również okazać się pomocny dla wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski i krajów Bałtyckich. Będzie mieć również wpływ na konkurencyjność rynków energii oraz synchronizację systemów energetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z systemem Europy kontynentalnej poprzez projekt Harmony Link, będący międzysystemowym połączeniem do wymiany energii elektrycznej między Litwa i Polską. Dzięki temu połączeniu system elektroenergetyczny Litwy zostanie połączony z polskim systemem za pomocą podmorskiego kabla o długości 330 kilometrów między stacjami elektroenergetycznymi w Żarnowcu i Dorbianach na Litwie.

Celem PGE w obszarze magazynowania energii jest posiadanie 800 MW nowych instalacji magazynowania energii w Polsce w 2030 roku.

– Instalacje zapewnią bezpieczną integrację systemową nowych odnawialnych źródeł energii, przyczynią się do stabilizacji systemu elektroenergetycznego oraz poprawią bezpieczeństwo energetyczne kraju – komentuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Największy w Europie

Po uruchomieniu instalacja w Żarnowcu może być największym bateryjnym magazynem energii w Europie.

Obecnie największym bateryjnym magazynem w Europie jest instalacja w Wielkiej Brytanii o mocy 100 MW i pojemności 100 MWh. Uruchomiona została w 2021 roku w Minety, około 100 km od Londynu. Projekt wykonała firma Penso Power, a finansowały go chińskie spółki Huaneng Group i CNIC Corporation.

W czasie, kiedy oddawany będzie do użytku magazyn w Żarnowcu, na naszym kontynencie powstać będą inne duże instalacje tego typu.

Budowę bateryjnego magazynu o podobnej mocy szykują m.in. Litwini. Ich inwestycja ma kosztować ponad 100 mln euro. Ta inwestycja powinna posiadać jednak znacznie mniejszą pojemność o magazynu w Żarnowcu.

Więcej na ten temat w artykule: Litwa startuje z budową ogromnego magazynu energii

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.