Grawitacyjne magazyny energii. Takiej inwestycji jeszcze nie było

Grawitacyjne magazyny energii. Takiej inwestycji jeszcze nie było
Energy Vault

Grawitacyjne magazyny energii to technologia, która może zaspokoić jedną z największych potrzeb systemu energetycznego – długookresowe gromadzenie nadwyżek energii wytwarzanej przez elektrownie wiatrowe lub fotowoltaiczne. Na razie jednak poza mniejszymi pilotażami nie powstały instalacje z wykorzystaniem tej technologii. Ten stan rzeczy zmieni ogromny projekt, który zostanie zrealizowany w Chinach.

Firma Energy Vault – jeden z prekursorów i globalnych liderów w obszarze grawitacyjnego magazynowania energii – poinformowała o największym projekcie w dotychczasowej historii tej technologii.

Do tej pory Energy Vault zrealizował mniejsze, pilotażowe instalacje. Największa z nich, o mocy 5 MW, znajduje się w szwajcarskim regionie Ticino. Teraz został ogłoszony największy projekt w dotychczasowej działalności szwajcarskiej firmy i największy w historii technologii grawitacyjnych magazynów energii.

REKLAMA

Energy Vault ma zrealizować w Chinach – we współpracy z lokalnymi władzami i instytucjami wsparcia biznesu – grawitacyjne magazyny energii w pięciu parkach przemysłowych, czego efektem ma być osiągnięcie przez nie zeroemisyjności.

Umowa Energy Vault z inwestorem

Te inwestycje to konsekwencja podpisania przez Energy Vault listu intencyjnego z firmą Atlas Renewable, która uzyskała licencję na wdrożenie technologii grawitacyjnych magazynów energii w Chinach.

Wcześniej Atlas Renewable wziął udział w pierwszej ofercie publicznej (IPO) szwajcarskiej firmy, która weszła na giełdę w Nowym Jorku. Atlas Renewable, którego głównym inwestorem jest chińska firma China Tianying, zainwestował w Energy Vault kwotę 50 mln dolarów.

Obie spółki są w trakcie realizacji pierwszego wspólnego przedsięwzięcia. Chodzi o budowę grawitacyjnego magazynu energii, który powstaje w pobliżu Szanghaju. Jego moc wyniesie 25 MW, a pojemność sięgnie 100 MWh.

Eric Fang, CEO Atlas Renewable, w komentarzu na temat współpracy z Energy Vault podkreśla, że technologia Szwajcarów może pomóc w rozwiązaniu problemu chińskiej energetyki, którym są duże straty z powodu przesyłu i ograniczeń w przyjmowaniu energii przez sieć, szacowane na 6–10 proc. potencjalnej generacji.

– Energy Vault rozwiązuje kilka kluczowych kwestii, jeśli chodzi o zarządzanie siecią elektroenergetyczną dzięki grawitacyjnym magazynom energii i platformie wykorzystującej sztuczną inteligencję, która pomaga w efektywnym wykorzystaniu energii – komentuje Eric Fang.

Jak działają grawitacyjne magazyny energii?

O ile mechanizm stosowany w grawitacyjnych magazynach energii jest podobny do wykorzystywanego w elektrowniach szczytowo-pompowych, o tyle magazyny grawitacyjne mają być znacznie tańsze, a w dodatku nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o ich lokalizację.

REKLAMA

Szwajcarska firma zapowiada jednocześnie komercjalizację ulepszonej technologii, która ma zapewnić krótszy o 40 proc. czas ładowania i rozładowywania. Wysokość nowego magazynu ma sięgać 30 pięter. Do budowy tej instalacji idealnie mają się nadawać łopaty z wyeksploatowanych elektrowni wiatrowych.

W mechanizmie, który jest podstawą technologii wdrażanej przez Energy Vault, nadwyżki energii elektrycznej są wykorzystywane do podnoszenia ciężkich bloków – każdy waży po 35 ton. Następnie w momencie, gdy odbiorca lub system energetyczny potrzebują dodatkowych mocy, bloki są opuszczane na dół, uwalniając zgromadzone zapasy energii.

Energy Vault zapewnia, że cały proces może się odbywać przy sprawności rzędu 80 proc. Kolejna zaleta – tym razem w porównaniu do magazynów bateryjnych – to brak degradacji początkowych zdolności gromadzenia energii. Żywotność grawitacyjnych magazynów ma wynosić nawet 30–35 lat.

Nie tylko grawitacja

Oprócz współpracy z Chińczykami Energy Vault współpracuje z amerykańskimi firmami Wellhead Electric i W Power w zakresie uruchomienia bateryjnych magazynów energii o mocy 68,8 MW i pojemności 275,2 MWh, które mają powstać w Kalifornii.

Również w Kalifornii Energy Vault planuje dostarczyć bateryjny magazyn o mocy 10 MWh i pojemności 20 MWh dla firmy Jupiter Power Facility, która będzie stabilizować sieć w ramach usług zamawianych przez kalifornijskiego operatora systemu elektroenergetycznego CAISO.

W innym amerykańskim stanie – Teksasie – Energy Vault zrealizuje dla Jupiter Power Facility jeszcze większy bateryjny magazyn: o mocy 100 MW i pojemności 200 MWh.

W inwestycjach tych zostanie zastosowany opracowany przez Szwajcarów system zarządzania magazynami energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.