Nowy system magazynowania energii w skali megawatogodzin

Nowy system magazynowania energii w skali megawatogodzin
fot. EVLO Energy Storage

Kanadyjska firma EVLO Energy Storage wprowadza na rynek opracowywany od 2021 roku wielkoskalowy magazyn energii. Producent podkreśla długi okres eksploatacji baterii i dużą liczbę cykli pracy.

EVLO Energy Storage jest spółką zależną Hydro-Quebec, największego dostawcy energii odnawialnej w Ameryce Północnej. Kanadyjska firma zajmuje się dostarczaniem rozwiązań w zakresie magazynowania energii.

Początki najnowszego systemu magazynowania EVLOFLEX, będącego następcą EVLO 1000, sięgają 2021 roku, kiedy to rozpoczęły się pierwsze prace projektowe. Jak pisze EVLO w komunikacie na swojej stronie, system EVLOFLEX jest najpotężniejszym i najbardziej wydajnym jak dotąd systemem magazynowania energii (BESS) firmy.

REKLAMA

System modułowy w technologii LFP

Magazyn dostępny jest w trzech konfiguracjach: 1,65 MWh/500 kW, 2 MWh/1 MW oraz 2,5 MWh/1,5 MW. Każda jednostka jest wyposażona w kompletny zestaw zarządzania energią i pakiet systemów bezpieczeństwa.

Do budowy magazynów kanadyjski producent wykorzystuje technologię ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP), a dodatkowo stosować ma zastrzeżoną chemię w zakresie LFP, której szczegółów nie podaje.

Parametry produktu

Minimalna wartość napięcia baterii wynosi 1200 V, wartość nominalna to 1306 V, a napięcie maksymalne – 1491 V. Magazyn składa się z systemu łańcuchów, każdy zbudowany z 51 modułów bateryjnych. W zależności od wybranego wariantu w obudowie zamkniętych jest od 4 do 6 takich łańcuchów.

Wymiary EVLOFLEX wynoszą 6100 x 2440 x 2590 mm. Masa w zależności od pojemności (liczby łańcuchów) wynosi 20 ton dla jednostki 4-łańcuchowej, 22,68 ton dla jednostki z 5 łańcuchami i 25,4 tony dla najmocniejszej jednostki z 6 łańcuchami.

REKLAMA

.

Magazyn energii może pracować zarówno w sieci o częstotliwości 50 Hz, jak i 60 Hz (po odpowiedniej konfiguracji). Operacyjny zakres temperatury pracy mieści się w granicach od -40 do +55 st. C. Głębokość rozładowywania przy określonych warunkach pracy wynosi nawet do 100 proc. Magazyn ma stopień ochrony IPX4 i spełnia wymagania normy IEEE 693 dotyczące zdarzeń sejsmicznych.

Zastosowania

EVLOFLEX przy określonych parametrach eksploatacyjnych może pracować do 7,3 tys. cykli lub przez 20 lat w zależności od aplikacji. Naładowany system przy poszczególnych pojemnościach jest w stanie  przechowywać energię przez 1–4 godz.

Według kanadyjskiego producenta po stosownej konfiguracji BESS może znaleźć zastosowanie w procesach związanym z zasilaniem niewielkich obszarów przemysłowych i w integracji z odnawialnymi źródłami energii, gwarantując zasilanie rezerwowe lub wygładzanie profilu zapotrzebowania (ang. peak shaving). Pozwoli też na chwilowe odłożenie w czasie kosztownych inwestycji związanych z modernizacją sieci przesyłowych.

[artykuł edytowany]

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.