Baterie przepływowe przy ogromnej farmie PV

Baterie przepływowe przy ogromnej farmie PV
Lockheed Martin

Lockheed Martin dostarczy magazyn energii na ogromną farmę fotowoltaiczną, która powstanie w Kanadzie. Amerykański koncern wykorzysta w tym celu technologię, która do tej pory nie była jeszcze szerzej stosowana na rynku energetycznym.

Pracę ogromnej farmy fotowoltaicznej, która powstanie w kanadyjskiej prowincji Alberta, będzie wspomagać magazyn złożony z baterii przepływowych.

Moc elektrowni fotowoltaicznej wyniesie 102,5 MW, a do jej budowy zostaną wykorzystane dwustronne moduły PV. Natomiast moc magazynu wyniesie 6,5 MW, a jego pojemność sięgnie 52 MWh.

REKLAMA

Możliwość oddawania do sieci energii z pełną mocą w czasie do 8 godzin sprawia, że magazyn będzie mógł pracować na pełnych obrotach dłużej niż stosowane dotąd powszechnie w projektach typu solar+storage magazyny bazujące na bateriach litowo-jonowych, których czas pracy z pełną mocą z reguły wynosi maksymalnie 4 godziny.

Zadaniem ośmiogodzinnego magazynu, który zostanie dostarczony do projektu solar+storage o nazwie Saddlebrook, będzie gromadzenie nadwyżek energii z fotowoltaiki i wprowadzanie ich do sieci w czasie podwyższonego zapotrzebowania. 

Za dostawę magazynu będzie odpowiadać Lockheed Martin, który oferuje tego rodzaju rozwiązania w ramach produktu o nazwie GridStar Flow. Amerykański koncern wprowadził na rynek własne magazyny energii już w 2016 r., jednak początkowo bazowały one na bateriach litowo-jonowych.

Później Amerykanie ogłosili, że będą oferować również magazyny bazujące na bateriach przepływowych. W tym celu już w 2014 roku Lockheed Martin przejął firmę Sun Catalyx, która została utworzona przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT).


REKLAMA

Magazyny GridStar Flow ma cechować – oprócz dłuższej pracy z pełną mocą – także możliwość pełnego rozładowania przy 100 proc. DoD (Depth-of-Discharge), a także żywotność do 20 lat.

Pierwsza jednostka typu redox flow została uruchomiona przez Lockheed Martin w ubiegłym roku. Jej moc wynosi 500 kW, a pojemność sięga 2,5 MWh.

Magazyn, który do Alberty dostarczy Lockheed Martin, nie będzie pierwszym w kanadyjskiej prowincji. W ubiegłym roku zainstalowano tam pierwszy magazyn litowo-jonowy o mocy 10 MW, bazujący na Megapackach Tesli, który współpracuje z farmą wiatrową o mocy 66 MW.

W planach jest budowa w Albercie jeszcze większych magazynów, które będą gromadzić nadwyżki energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych – w tym magazynu o mocy 100 MW przy elektrowni fotowoltaicznej, której moc ma wynieść aż 236 MW.

Wśród projektów, które otrzymały ostatnio wsparcie rządu kanadyjskiej prowincji, jest także inny magazyn mający bazować na technologii przepływowej, który powstanie przy farmie fotowoltaicznej o mocy 15 MW.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.