LG ma nowy brand dedykowany dla domowych baterii

LG ma nowy brand dedykowany dla domowych baterii
LG Energy Solution

LG Energy Solution stworzyło nową markę, pod którą będzie sprzedawać systemy magazynowania energii dla gospodarstw domowych. Pierwsze nowe domowe baterie od LG mają pojawić się na rynku jeszcze w tym roku.

LG Energy Solution enblock według komunikatu zamieszczonego na stronie producenta ma być nowym brandem, pod którym sprzedawane będą systemy magazynowania energii z nastawieniem głównie na segment gospodarstw domowych. Na tegorocznych targach Interesolar Europe, które odbyły się w czerwcu w Monachium, koreańska firma zaprezentowała m.in. dwa nowe systemy bateryjne.

Enblock S

Pierwszy z nich to domowy magazyn energii enblock S, skalowalny system magazynowania energii oparty najprawdopodobniej na bateriach litowo-jonowych (brak na ten moment jasnej informacji od producenta), który swoją premierę rynkową powinien mieć w I połowie 2024 roku.

REKLAMA

Z dostępnych informacji wiemy, że magazyn ma w wersji podstawowej składać się z trzech podjednostek bateryjnych, oferując łączną pojemność netto 10,6 kWh. W ramach rozbudowy o kolejne podjednostki można uzyskać pojemność netto odpowiednio 14,1 kWh (dokładając jedną podjednostkę) i 17,7 kWh (dokładając dwie podjednostki). Producent dopuszcza połączenie ze sobą dwóch zestawów o pojemności 17,7 kWh, aby uzyskać w ten sposób 35,4 kWh maksymalnej pojemności. Moc rozładowywania takiego systemu ma wynosić do 14 kW.

Enblock S może zostać zainstalowany zarówno przy użyciu dedykowanej podstawki na gruncie, jak i przy pomocy wieszaka na ścianie. System może pracować w warunkach wewnętrznych oraz zewnętrznych z uwzględnieniem maksymalnego operacyjnego przedziału temperatur od -10 do +50 st. C (ładowanie) i od -20 do +50 st. C (rozładowywanie).

Wymiary najmniejszej jednostki (10,6 kWh netto) wynoszą 854 x 535 x 351 mm przy wadze 121 kg. Wymiary jednostki największej (17,7 kWh netto) wynoszą 1246 x 535 x 351 mm przy wadze 191 kg. Urządzenie nie jest wyposażone w żaden system aktywnego chłodzenia, odbywa się ono za pomocą naturalnej konwekcji.

REKLAMA

Enblock E

Na stronie producenta brakuje na ten moment karty katalogowej dla serii E. Natomiast z komunikatu LG Energy Solution dowiadujemy się, że magazyny energii z serii E będą produkowane w oparciu o baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP).

System ma przyjąć postać jednolitej srebrnej jednostki, w której będzie można umieścić cztery moduły oferujące maksymalną pojemność 12,4 kWh, a także dokonać późniejszej rozbudowy, dokładając piąty moduł i zwiększając całkowitą pojemność do 15,5 kWh (jeden moduł ma zatem pojemność 3,1 kWh). Podobnie jak seria S, enblock E ma być gotowy do pracy zarówno w warunkach zewnętrznych, jak i w pomieszczeniach.

LG zapowiada również, że wraz z wprowadzeniem nowych systemów magazynowania energii dla domowników udostępni również aplikację pozwalającą na bieżące monitorowanie pracy urządzenia i śledzenie m.in. ilości energii pobieranej przez główne odbiorniki w domu.

Na ostatnich targach Intersolar Europe w Monachium LG informowało także o wprowadzeniu nowych falowników hybrydowych na rynek europejski w trzecim kwartale 2023 r. Będą to inwertery, które mają umożliwić współpracę zarówno z akumulatorami nisko-, jak i wysokonapięciowymi.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.