REKLAMA
 
REKLAMA

BMZ wprowadza nowy system magazynowania energii NMC

BMZ wprowadza nowy system magazynowania energii NMC
BMZ

Wiodący niemiecki producent baterii litowo-jonowych wprowadza do sprzedaży nowy system magazynowania energii oparty na technologii niklowo-manganowo-kobaltowej (NMC).

Magazyn energii Power Bloxx niemiecki producent zaprezentował jako kontenerowe rozwiązanie typu plug-and-play, dostępne w różnych konfiguracjach. Power Bloxx umożliwia wybór między jednym falownikiem lub dwoma, oferując maksymalną moc wejściową PV do 150 kW i moc wyjściową AC do 100 kW przy obecnie dostępnej konfiguracji o długości około 3 m. W przyszłości ma zostać rozwinięta konfiguracja kontenerowa o długości do 6 m.

Jak tłumaczy BMZ, Power Bloxx to system magazynowania energii przeznaczony do projektów przemysłowych. Umożliwia on m.in. optymalizację wykorzystania energii słonecznej, przechowanie nadwyżek i ich wykorzystywanie w momencie zwiększonego zapotrzebowania na energię (tzw. peak-shaving) lub w dedykowanym celu, jak np. ładowanie pojazdów elektrycznych.

REKLAMA

Modularny i elastyczny magazyn NMC

System oparty na chemii niklowo-manganowo-kobaltowej (NMC) ma cechować się wysoką wydajnością i długą żywotnością. Zgodnie z zapewnieniami producenta Power Bloxx może wykonać 5,5 tys. pełnych cykli ładowania i rozładowania przy utrzymaniu przynajmniej 60-proc. pojemności nominalnej.

Kluczową cechą magazynu energii Power Bloxx jest modularność i elastyczność. System oferuje szeroki zakres możliwości konfiguracyjnych, co pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb i wymagań energetycznych różnych przedsiębiorstw – zarówno małych, jak i dużych kompleksów biznesowych.

Obecnie dostępna wersja magazynu energii o maksymalnej długości około 3 m ma oferować dostępną pojemność do 204 kWh, nominalne napięcie 409 V oraz maksymalny prąd ładowania 348 A. Rozładowywanie magazynu w warunkach normalnych odbywa się prądem 360 A (przy pojemności maksymalnej), ale przez krótki okres magazyn jest w stanie osiągnąć prąd rozładowywania na poziomie 480 A.

REKLAMA

BMZ Power Bloxx w obecnie dostępnym wariancie może współpracować z fotowoltaiką o maksymalnej mocy 150 kWp (w przyszłości będzie to moc 450 kWp).

Dostosowany do pracy w różnym środowisku

Urządzenie wykazuje odporność na ekstremalne warunki pogodowe. Może pracować w temperaturach od -20 do +50 st. C, co czyni go odpowiednim do instalacji w różnorodnych środowiskach, w tym nadmorskich i górskich. Dodatkowo, zgodnie z normą IP55, jest odporny na kurz oraz strumienie wody padające z dowolnego kierunku. Co więcej, Power Bloxx jest również wyposażony w zintegrowany system klimatyzacji. Zapewnia ona optymalne warunki pracy baterii oraz wydłuża żywotność całego systemu.

BMZ oferuje 10-letnią gwarancję na swój nowy magazyn energii z ogniwami NMC. Na ten moment nie znamy ceny Power Bloxx, lecz zamówienia na produkt można już składać za pośrednictwem oficjalnej strony producenta. W wypowiedzi dla portalu PV Magazine przedstawiciel BMZ powiedział, że niemiecki producent planuje wprowadzenie na rynek większej wersji Power Bloxx  (liczącej około 6 m długości) prawdopodobnie w 2025 r.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA