REKLAMA
 
REKLAMA

Zerowy VAT na magazyny energii dla prosumentów na Wyspach

Zerowy VAT na magazyny energii dla prosumentów na Wyspach
fot. Daria Nepriakhina UA/Unsplash

Rząd Wielkiej Brytanii obniża do zera stawkę podatku od wartości dodanej (VAT) na domowe magazyny energii dodawane do fotowoltaiki. Dotychczas wynosiła ona 20 proc.

Jak informuje portal PV Magazine, od 1 lutego br. użytkownicy w Wielkiej Brytanii korzystający z domowej fotowoltaiki mogą do niej dołożyć bateryjny magazyn energii (BESS) korzystający z zerowej stawki VAT. Wcześniej taka stawka obowiązywała tylko dla domowej fotowoltaiki i magazynów montowanych jednocześnie. Teraz można ją zastosować także w przypadku modernizacji systemu polegającej na dodaniu magazynu energii.

Portal zaznacza, że zerowy VAT ma zastosowanie również do magazynów instalowanych w budynkach socjalnych.

REKLAMA

Brytyjska ulga podatkowa

Decyzja Londynu miała zostać podjęta po dużej kampanii przeprowadzonej przez brytyjską branżę solarną. Domagała się ona rozszerzenia ulgi VAT na materiały energooszczędne (ESM) na wszystkie domowe magazyny energii. Ulga ta wprowadzona została na Wyspach w 2022 r. Brytyjski rząd zakładał, że wpłynie to na obniżenie kosztów korzystania z OZE i zwiększenie efektywności energetycznej gospodarstw domowych.

Obniżka podatku VAT jest przyjmowana z dużym zadowoleniem i spodziewamy się, że zwiększy ona popyt na domowe bateryjne magazyny energii. Umożliwiając wykorzystywanie energii słonecznej także po zmroku, pozwolą one podwoić oszczędności oferowane przez domowe systemy fotowoltaiczne. Nigdy nie było lepszego czasu na modernizację niż teraz – skomentował Chris Hewett, dyrektor generalny stowarzyszenia branżowego Solar Energy UK, cytowany przez PV Magazine.

REKLAMA

Zerowa stawka VAT na materiały energooszczędne ma obowiązywać w Wielkiej Brytanii do 31 marca 2027 r.

Zerowy VAT dla prosumentów

Jesienią ubiegłego roku o wprowadzeniu zerowej stawki VAT na instalacje fotowoltaiczne dla prosumentów zdecydowały także władze Austrii. Ma to zachęcić mieszkańców do inwestycji w prosumenckie systemy PV. Zerowy VAT w tym kraju obejmuje domowe instalacje fotowoltaiczne o mocy nieprzekraczającej 35 kW.

Wcześniej na taki krok zdecydowały się Niemcy, gdzie zerowy VAT przy zakupie mniejszych instalacji PV obowiązuje od początku 2023 r. Federalne ministerstwo finansów zapewniło o utrzymaniu tej ulgi dla prosumentów nawet po rezygnacji z innych preferencji.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

A kiedy zerowy VAT w Polsce? Co na to nasza „ministra” Paulina? Ona pochyla się z największa uwagą nad rozwiązaniami korzystnymi inaczej tzn. stworzeniu gąszczu przepisów i wyłączeń. A najlepsze są najprostsze rozwiązania. Zerowy VAT na instalacje PV, magazyny energii, pompy ciepła. Zerowy VAT i brak akcyzy na energię elektryczną do pomp ciepła. Wtedy znowu branża OZE ruszy z kopyta. Ale przecież nie chodzi o ty, żeby było tanio.

ZZZ@ Zapomnij. Nawet gdyby chciała, w co wątpię, to i tak Bruksela nie pozwoli bo trzeba ich zgody na tak prostą sprawę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA