Magazyn energii Tesli Powerwall 3 już w sprzedaży

Magazyn energii Tesli Powerwall 3 już w sprzedaży
Tesla Powerwall 3. Fot. Youtube / Pacific Sun Tech

Amerykański koncern rozpoczął przyjmowanie zamówień na swoje nowe magazyny energii. Powerwall 3 zintegrowany z falownikiem ma taką samą pojemność jak jego poprzednik, ale zapewnia wyższą moc.  

Dotychczas Tesla oferowała prosumentom domowe magazyny energii Powerwall 2 oraz ich ulepszoną wersję Powerwall+, która zapewniała taką samą użytkową pojemność 13,5 kWh, ale zwiększoną maksymalną moc z 5 kW do 7,6 kW.

Teraz firma Elona Muska wprowadziła na rynek nową generację swojego magazynu energii przeznaczonego dla prosumentów – Powerwall 3. Nowa jednostka ma również pojemność użytkową na poziomie 13,5 kWh, ale może pracować z większą ciągłą mocą wynoszącą 11,5 kW (według informacji przekazanych przez Elona Muska chwilowa moc Powerwalla 3 ma osiągać nawet 30 kW). W ten sposób nowy magazyn będzie w stanie obsłużyć jednocześnie większą liczbę bardziej energochłonnych domowych urządzeń.

REKLAMA

Mniejszy i lżejszy niż Powerwall+

Nowe magazyny energii Tesli można łączyć do czterech jednostek, uzyskując w ten sposób użytkową pojemność na poziomie 54 kWh. Powerwall 3 ma zintegrowany falownik i według danych producenta pracuje ze sprawnością 97,5 proc. Tesla zapewnia na niego 10 lat gwarancji.

Rozmiary nowego magazynu energii wynoszą około 110 x 61 x 20 cm, podczas gdy poprzednik Powerwall+ mierzył 160 x 75 x 16 cm. Masa magazynu energii Powerwall 3 wynosi około 130 kg. Jego poprzednik Powerwall+ waży natomiast około 156 kg. Nowy magazyn jest za to cięższy od Powerwalla 2 (około 114 kg).

Zaletą magazynu energii Powerwall 3 mają być funkcjonalności zapewniające większą ochronę w czasie burz i upałów. Nowa bateria ma być także w łatwy sposób integrowana z wirtualnymi elektrowniami.

Cena nowego magazynu energii Tesli

Na razie na stronie Tesli podano jedynie, jaki jest koszt urządzenia w przypadku zakupu w Stanach Zjednoczonych (brakuje cennika dla dostaw poza USA).

Przy dostawie na terenie USA cena nowej baterii Tesli – bez uwzględnienia kosztów instalacji – to 8,4 tys. dolarów (około 33,4 tys. zł). Amerykańscy klienci mogą skorzystać z ulg obniżających ostateczny koszt zakupu nowego urządzenia do 5,6 tys. dolarów (22,4 tys. zł).

REKLAMA

Na zakup Powerwalla 3, podobnie jak innych domowych magazynów energii, w USA można od zeszłego roku otrzymać 30-proc. federalną ulgę podatkową w ramach mechanizmu określanego jako ITC (Investment Tax Credit). Zgodnie z amerykańskim prawem ulga w takiej wysokości ma obowiązywać aż do 2032 r. Później spadnie odpowiednio do 26 proc. (2033) i 22 proc. (2034), a od 2035 r. nie będzie już dostępna.

Federalne ulgi podatkowe w takiej samej wysokości w USA można otrzymać na inwestycje obejmujące jednoczesny zakup domowej instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii.
.

.

Tesla zarabia coraz więcej na magazynach energii

Tesla pochwaliła się ostatnio świetnymi wynikami sprzedaży w segmencie magazynów energii. W 2023 r. firma Elona Muska dostarczyła bateryjne magazyny energii o pojemności 14,724 GWh. To znacznie lepszy wynik niż osiągnięty przez Teslę rok wcześniej (6,541 GWh) i dwa lata wcześniej (3,992 GWh).

Na ten wynik złożyła się głównie sprzedaż dużych baterii Powerpack przeznaczonych do wielkoskalowych magazynów energii.

Więcej na ten temat w artykule: Magazyny energii Tesli rosną szybciej niż segment motoryzacyjny

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.