REKLAMA
 
REKLAMA

Raen rozwija chemiczny magazyn energii i farmy fotowoltaiczne w Polsce

Raen rozwija chemiczny magazyn energii i farmy fotowoltaiczne w Polsce
fot. YouTube/RealCarbonTech

RealCarbonTech to technologia magazynowania energii w postaci zielonego metanolu. Podpisany list intencyjny ma się przyczynić do szybszego jej rozwoju. Jedną ze stron umowy jest były producent gier komputerowych, który oprócz magazynu energii zaangażował się ostatnio także w rozwój dwóch farm PV o łącznej mocy 206 MWp. 

Raen to platforma integrująca inwestorów z projektami OZE. Firma powstała w efekcie przebranżowienia polskiego producenta gier komputerowych PunkPirates – i zmiany nazwy na Raen. W tym roku zrobiła kolejny krok na rynku energetycznym, rejestrując spółkę Raen Obrót, która zajmie się handlem energią elektryczną.

Teraz Raen poinformował o podpisaniu listu intencyjnego dla RealCarbonTech – projektu rozwijanego przez spółkę Innox Nova. Celem jest rozwój tej innowacyjnej technologii służącej magazynowaniu energii w postaci zielonego metanolu. Współpraca ma doprowadzić do realizacji projektów fotowoltaicznych wykorzystujących technologię RealCarbonTech, a także do pozyskania finansowania zewnętrznego.

REKLAMA

Podpisanie listu jest potwierdzeniem współpracy z Innox Nova, o której firmy informowały w połowie ubiegłego roku.

Wsparcie dla OZE

Współpraca Raen z Innox Nova obejmować ma: znalezienie i rozwój projektu OZE, w którym wykorzystana zostanie technologia RealCarbonTech, świadczenie przez Raen usług generalnego wykonawstwa przy budowie instalacji oraz pozyskanie środków potrzebnych na realizację projektu, z uwzględnieniem m.in. dotacji i programów unijnych. Wytwarzanie zielonego metanolu w ramach wykorzystania RealCarbonTech ma bazować na zielonej energii z fotowoltaiki.

Produkcja energii z OZE jest w znacznym stopniu zależna od warunków atmosferycznych. W Polsce dodatkowo borykamy się z niedostatecznym rozwojem sieci energetycznych. Te dwa czynniki powodują, że magazynowanie energii staje się koniecznością w zarządzaniu energią i jej przechowywaniem. Technologia RealCarbonTech ma potencjał, aby zwiększyć elastyczność rozwoju projektów OZE, ponieważ umożliwia wytwórcom zielonej energii reagowanie na czasowe ograniczenia dostępu do przeciążonej sieci. Poza tym, działając jako chemiczny magazyn energii, może nawet tworzyć instalacje off-grid. Rozwój technologii RealCarbonTech jest z naszej perspektywy niezbędny, aby wesprzeć proces realnej dekarbonizacji w Polsce – mówi Adam Guz, prezes zarządu Raen.

REKLAMA

 

Raen zwiększa portfolio projektów

Niezależnie od listu intencyjnego dotyczącego zielonego metanolu spółka zależna Raen – Seed Capital – podpisała niedawno memorandum of understanding (MoU) z Goldbeck Solar Polska. Porozumienie dotyczy współpracy przy rozwoju projektów fotowoltaicznych. W ramach MoU firmy chcą wspólnie rozwijać projekty PV Trzemoszna i PV Pudłowiec – do etapu uzyskania pozwolenia na budowę. Łączna szacowana moc obu instalacji to 206 MWp.

Raen działa w sektorze OZE i pełni funkcję platformy łączącej kapitał od inwestorów, głównie zagranicznych, z realizacją projektów umożliwiających produkcję zielonej energii w Polsce. Koncentruje się na wielkoskalowych projektach farm fotowoltaicznych realizowanych dla podmiotów trzecich (przygotowanie, projektowanie i doprowadzenie do etapu gotowości do budowy). Strategia Grupy Raen zakłada zwiększenie portfela umów na rozwój projektów OZE z około 1,45 GW obecnie do około 3 GW na koniec 2025 r.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA