REKLAMA
 
REKLAMA

Wstrzymano procedowanie nowych przepisów dotyczących magazynów energii

Wstrzymano procedowanie nowych przepisów dotyczących magazynów energii
fot. X/SBFIME

Ministerstwo Rozwoju i Technologii po spotkaniu z przedstawicielami branży OZE postanowiło o wydłużeniu do końca sierpnia czasu na wypracowanie nowych regulacji w zakresie magazynów energii. To efekt licznych nacisków na zmianę proponowanych przepisów, które mogłyby zablokować rozwój sektora magazynowania energii w Polsce.  

Podczas spotkania, które odbyło się na początku tego tygodnia, przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) oraz branży OZE zajęli się zwłaszcza kontrowersyjnymi przepisami dotyczącymi magazynów energii, które miały zostać wprowadzone w ramach planowanych nowelizacji Prawa budowlanego oraz rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jedna z proponowanych zmian ustawy zakładała zwolnienie magazynów energii o pojemności do 20 kWh z pozwolenia na budowę i konieczności zgłoszenia robót budowlanych. To oznaczałoby, że dla magazynów o pojemności przekraczającej 20 kWh byłaby konieczność uzyskiwania pozwolenia na budowę, co w efekcie – ze względu na formalności i dodatkowe koszty – mogłoby zniechęcić do inwestycji przedsiębiorstwa lub gospodarstwa domowe, które mają większe zużycie energii i potrzebują większego magazynu.

REKLAMA

Ministerstwo Klimatu i Środowiska miało proponować podniesienie progu pozwolenia na budowę do pojemności magazynów co najmniej 50 kWh, jednak jego uwagi nie zostały uwzględnione.

Resort rozwoju wprowadził ponadto szereg wymogów dla domowych magazynów energii, które według branży mogłoby zwiększyć koszt takiej inwestycji nawet o 60%. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: Propozycje ministerstwa mogą zablokować rozwój magazynów energii. Branża apeluje o wycofanie zmian.

Teraz jednak, po spotkaniu z branżą, resort rozwoju zdecydował o wstrzymaniu procedowania nowych przepisów i wydłużeniu czasu na wypracowanie nowych zapisów do końca sierpnia. Zmiany mają być konsultowane z branżą.

REKLAMA

Solidarne działanie organizacji branżowych

O zmianę proponowanych regulacji apelował do MRiT Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, a także szereg organizacji branżowych, m.in.: Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej i Magazynowania Energii (SBFIME), Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki (SBF), Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) oraz Polska Izba Magazynowania Energii (PIME).

W ubiegłym tygodniu PIME wraz 14 innymi organizacjami gospodarczymi przesłało apel do premiera Donalda Tuska dotyczący przepisów blokujących rozwój magazynów energii elektrycznej w Polsce, zwłaszcza zaś projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 9 czerwca 2025 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, oraz nowelizacji ustawy Prawo budowlane. Wskazywano, że projekty tych regulacji są szkodliwe dla gospodarki kraju i transformacji energetycznej. Podkreślano również, że przy tworzeniu nowych regulacji dotyczących bezpieczeństwa technologii magazynowania energii elektrycznej nie uwzględniono głosu branży, co jest niedopuszczalne i niezrozumiałe w państwie prawa.

Proponowane przepisy godzą przede wszystkim w małe i średnie przedsiębiorstwa, które są największym płatnikiem PKB w Polsce, a magazyny energii miały pomóc im ograniczyć koszty energetyczne, które dla tej grupy taryfowej są najwyższe – wskazywał Krzysztof Kochanowski, prezes PIME.

Według branży skutkiem uchwalenia projektowanych przepisów byłoby utrudnienie inwestycji w magazyn dla niemal 2 mln prosumentów, ograniczenie konkurencyjności polskich firm, utrudnienie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii oraz zagrożenie dla rozwoju polskiego przemysłu magazynowania energii.

Wygląda na to, że argumenty branży zostały uwzględnione i projektowane przepisy mogą zostać zmienione w ramach współpracy resortu rozwoju z branżą OZE.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Państwowy kartel energetyczny będzie robił wszystko żeby blokować każdą możliwość uniezależnienia się firm/obywateli. Tak działa monopol i ten stan w tym kraju nie ulegnie zmianie….

A co ich obchodzi co ja trzymam w prywatnym domu?

Niech zajmą się bezpieczeństwem w miejscach publicznych, bo tam jest coraz gorzej.

Paranoja.I te organizacje dają się wkrecać w jakieś negocjacje?

Precz z komuna 23-07-2025 12:14

Przepisy powinny byc jasne i klarowne. Jesli mam swoja dzialke, to powinienem moc na zgloszenie postawic dom jaki ja chce, a nie jakiego chca urzedasy. Sam zdecyduje. z czego go wybuduje, jakiej grubosci beda sciany,jakie okna. jakie pokrycie dachowe,jakiego bedzie koloru czy bedzie komin czy nie , jakie bedzie ogrzewanie, ocieplenie i czy w ogole bedzie, Czy bede miec swoj prad ,wode itp, a co bede trzymac w moim prywatnym domu postawionym na mojej dzialce za wlasne pieniadze. trzymac, to nie powinno nikogo intetesowac..

@Precz z komuna, mam nadzieję, ze jesteś konsekwentny i skoro „to powinienem moc na zgloszenie postawic dom jaki ja chce, a nie jakiego chca urzedasy” i jak coś się zawali, będzie jakaś katastrofa to żadne służby nie przybędą na ratunek.

precz z komuna 23-07-2025 17:41

Dorosly czlowiek sam podejmuje decyzje i bierze za nie odpowiedzialnosc. Cos,co dla ciebie jest niepojete. dla mnie jest oczywiste. Sam bede budowac swoj dom , a ty i zadne urzedasy nie musicie sie o mnie martwic. Dla takich strachliwych jak wy moge zrobic przysluge i zawiesic tablice ostrzegawcza na ogrodzeniu oraz zamknac brame na klodke dla waszego bezpieczenstwa, bo o swoje sie nie obawiam. Dbam o nie bez waszej pomocy. Tylko przestancie sie wtracac w moje sprawy.

@precz z komuna, nie rozumiesz czym jest społeczeństwo, czym jest państwowość, nie rozumiesz też czym jest komuna. W ogóle mało rozumiesz.

…. a tymczasem można kupić magazyn energii 200kWh w formie przyczepki na kołach, podłączyć go do domowej ładowarki dwukierunkowej V2L i można się śmiać z matołów z ministerstwa.

alladyn-solar-batt 23-07-2025 20:19

Do Tomli: nie fajdaj innym ludziom między uszy swoim poczuciem braku bezpieczeństwa osobistego.Nie deleguje własnych feficytów na resztę społeczeństwa

 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne