REKLAMA
 
REKLAMA

Pożar magazynu energii w Wielkopolsce

Pożar magazynu energii w Wielkopolsce
Fot. Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu

W czwartek rano w miejscowości Czajków w powiecie ostrzeszowskim doszło do pożaru kontenerowego magazynu energii wyposażonego w akumulatory dużej mocy.

Zgłoszenie wpłynęło do strażaków po godzinie 6.00. W umieszczonym na przyczepie kontenerze znajdowały się akumulatory o łącznej mocy 2 MW. Z komunikatu wydanego przez Komendę Wojewódzką PSP w Poznaniu wynika wprost, że pożarowi uległ umieszczony w kontenerze magazyn energii.

Na miejsce początkowo skierowano siedem zastępów Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Po przybyciu ratownicy zastali płonący kontener o masie około 18 ton, wypełniony ogniwami akumulatorowymi.

REKLAMA

W magazynie energii znajdowało się około 107,5 tys. ogniw akumulatorowych. Straż pożarna nie podała informacji o dostawcy magazynu i znajdujących się w nim ogniw.

Rosnąca temperatura i ewakuacja mieszkańców

Strażacy rozpoczęli działania polegające na obsypywaniu kontenera piaskiem, schładzaniu oraz monitorowaniu temperatury. Jak poinformowała Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu, mimo prowadzonych działań temperatura wewnątrz kontenera nadal rosła, co powodowało dalszy rozwój pożaru.

W związku z dynamiczną sytuacją oraz zagrożeniem dla osób znajdujących się w pobliżu podjęto decyzję o ewakuacji 65 osób z terenu zakładu i sąsiednich budynków.

W akcji 24 zastępy straży pożarnej

Po potwierdzeniu wzrostu temperatury do działań skierowano dodatkowe siły z terenu województwa wielkopolskiego. W sumie w akcji uczestniczą 24 zastępy PSP i OSP.

REKLAMA

Pożar magazynu energii w Czajkowie
Fot. Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu

 

W działaniach wykorzystywane są między innymi cysterny z powiatu kaliskiego, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Ostrowa Wielkopolskiego, pojazd zabezpieczenia medycznego z PSP w Pleszewie, robot gaśniczy z Poznania oraz kontener proszkowy z Konina. Strażacy monitorują sytuację również przy użyciu dronów wyposażonych w kamery termowizyjne.

Jak poinformowała KW PSP Poznań na swoim profilu na Facebooku, przed godz. 14:00 pożar opanowano, nadal trwa schładzanie akumulatorów i ogniw, z równoczesnym monitorowaniem temperatury kontenera z materiałami.

Alert RCB dla mieszkańców

W związku z pożarem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alert SMS do mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego. Służby apelują, aby nie zbliżać się do miejsca akcji oraz pozamykać okna ze względu na dym i gazy pożarowe wydobywające się z kontenera.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy E-Magazyny Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze
Zamieszczając komentarz akceptujesz Regulamin oraz potwierdzasz zapoznanie się z Polityką prywatności. Administratorem danych osobowych jest E-MAGAZYNY sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul.Szturmowa 2, 02-678 Warszawa. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych oraz przysługujących Państwu prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Gdzie jest troll? 07-05-2026 15:18

Gdzie jest ten jegomość od przekrętów na wnuczka, policjanta, jezuska i magazyny energii, który postuluje wyłącznie przemysłowe magazyny energii? Widziałeś tu kiedyś jegomościu artykuł o pożarze domowego magazynu, bo ja nie?

Czopki na ignorancję 07-05-2026 15:41

Pewnie liczy teraz straty bo magazyn było nowy i był w transporcie do klienta. A miał być łatwy zysk… 😉

Alladyn -solar- batt 07-05-2026 18:20

Umieszczanie razem, w jednej komorze falowników i ogniw wraz z bms- ani to ignorancja projektowa, buta i dziadowskie oszczędności.

Ekologia pełną gębą

jaka technologia ogniw? nikt nie pyta, to wazniejsze od masy 18 T.

Tyle w temacie 07-05-2026 19:43

@no: pożar falownika, a ogniw- od falownika. W tym układzie technologia była bez znaczenia

sami eksperci na tym forum !

Niestety zalecenia producenta co do transportu nie były dość precyzyjne (idiotoodporne),
nie było tam punktu o transporcie pod plandeką, zostawianiu naczepy na placo-patelni aby
z każdej strony się dobrze nagrzała (nawett od dołu) i wentyle w ogniwach puściły.
Jak kontener płynie na statku to mimo dogrzewania przez słońce chroni go biały kolor
i masa innych kontenerów rozpraszających ciepło i osłaniających go z innych stron.
Zalecenia producentów ogniw mówią o nie przegrzewaniu .
Sprawa niestety może być prostsza niż sie wydaje.

Szczerze, to jakoś słabo się to jarało jak na przyczepę pełną akumulatorów.

Te gazy ze spalania tego magazynu nie są trujące, bo stał w Czajkowie, a pamiętacie jak ścieki do Wisły szły miesiąc z oczyszczalni Czajka , one też nie były szkodliwe, sami ekolodzy warsiawscy od Rafałka tak twierdzili. Czajka czy Czajków jeden CH….. Polacy nic się nie stało !!!! Wszak jeden ściek, nie niszczy wisly a jeden spalony magazyn energii nie truje klimatu. Co innego gdy w Krakowie jakiś jeb…. pisior rozpali se w kominku suchym bukiem!!!!!!

@Pawel: po zamontowaniu tego magazynu w docelowym miejscu też nie chroniłaby go masa innych kontenerów rozpraszających ciepło i osłaniających go z innych stron. Poza tym w trakcie jego normalnej pracy dochodzi jeszcze ogrom ciepła w wyniku procesu ładowania i rozładowania. Magazyn przecież nie był pod obciążeniem! Polska to nie Afryka czy kraje Bliskiego Wschodu. Tego dnia nie było u nas 40 st. w cieniu a przecież u nas też może zdarzyć się upalne lato z temperaturami 35 st. w cieniu i więcej. Ewidentnie widzę tutaj błedy w projekcie tego magazynu, bo pomimo transportu to powinny działać wszystkie systemy nadzoru i bezpieczeństwa oraz system gaśniczy. Ogniwa do transportu specjalnie nigdy nie ładuje się na full żeby ograniczyć ryzyko pożarowe.

Całe szczęście że dym z tego był ekologiczny, na pewno nie było niebezpiecznych związków i nie narobił tyle szkód dla środowiska co np. palenie drewnem w piecu, oby tak dalej

 
 
Ceny energii RCE
Rynkowa cena energii elektrycznej (RCE) jest przyjmowana do rozliczeń energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów objętych systemem net-billing, przy czym niektórzy prosumenci w net-billingu mogą być rozliczani po miesięcznej rynkowej cenie energii elektrycznej (RCEm) będącej średnią ważoną z cen RCE.
Aktualna cena energii  zł/MWh Cena netto (bez VAT)
Skala
Dzisiaj (27-06-2026)
* Ceny RCE podawane są w ujęciu netto, nie zawierają VAT i podatku akcyzowego.
** Depozyt prosumencki naliczany z wykorzystaniem cen RCE jest dodatkowo powiększany o współczynnik korekcyjny 1,23.
*** Przy ujemnej wartości RCE wysokość depozytu prosumenckiego nie ulega zmianie.
 
 
Wywiady
Patronaty medialne