Niemcy pomogą komercjalizować magazyn energii w Puławach
Niemiecka firma, działająca już na polskim rynku, będzie odpowiadać za komercjalizację magazynu energii w Puławach. W tym celu skorzysta z zaawansowanego AI.
Hiszpańska spółka RelyAssets wybrała niemiecki Entrix na partnera przy komercjalizacji bateryjnego systemu magazynu energii (Battery Energy Storage System, BESS). Inwestycja powstaje w Puławach i będzie posiadała moc 4 MW, a pojemność wyniesie 16 MWh.
RelyAssets, spółka specjalizująca się w inwestycjach w zrównoważoną infrastrukturę, pozyskała ponad 2,3 miliony euro na magazyn energii. Firma podpisała umowę z niemieckim Entrix, który zajmie się optymalizowaniem i komercjalizowaniem projektu na rynkach energii. Umowa obejmuje również usługi pomocnicze i handel na Rynku Dnia Następnego i Rynku Dnia Bieżącego. Entrix opiera swój model obsługi magazynów energii na sztucznej inteligencji. Jak argumentuje spółka, umożliwia to optymalizację pracy magazynu w zmieniających się warunkach rynkowych.
Uruchomienie magazynu energii w Puławach planowane jest na wrzesień 2026 roku.
Hiszpańska spółka działa nie tylko w Europie (m.in. we Włoszech i w Polsce). Inwestuje również w Ameryce Południowej. Obecnie rozpoczyna budowę magazynu energii o mocy 20 MW w Chile.
Partner z doświadczeniem
W czerwcu 2025 roku Entrix zostało wybrane do komercjalizacji parku bateryjnego Metelen, jednego z największych magazynów energii w Niemczech. Jego łączna moc wynosi 92,5 MW, a pojemność 231 MWh. I w tym przypadku zastosowanie znalazło oprogramowanie wykorzystywane przez spółkę, które zapewni optymalizację działania magazynu na wszystkich istotnych rynkach energii. Obiekt został oddany do użytku w maju tego roku.
Przykładem działalności niemieckiej spółki na polskim rynku jest ubiegłoroczna umowa z Greenvoltem. We wrześniu obie firmy podpisały umowę w zakresie optymalizacji i obrotu energią dla pięciu wielkoskalowych projektów BESS. Ich łączna moc wyniesie 1,3 GW, a pojemność 5,2 GWh.
Entrix obecnie zarządza 70 magazynami energii o łącznej mocy ponad 3 GW.
Marcin Karwowski, redaktor Gramwzielone.pl
marcin.karwowski@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy E-Magazyny Sp. z o.o.
Hiszpan z Niemcem w Puławach magazyny energii robią, a ruski ma udziały w Azotach. Cyrk. Czy już tylko flaga jest nasza w Polsce. Perowskity miały u nas pójść? Polski patent.
@ABC, nie no na perwoskity poszło ponad 150 mln dotacji i wszystko przeżarli. Paradoksalnie obce firmy są gwarancją powodzenia inwestycji. A my zapłacimy za prąd jak za zboże, podziękujmy politykom (wszystkim). Najlepiej kopem w d@pę.