REKLAMA
 
REKLAMA

Brytyjczycy sprawdzili opłacalność pomp ciepła

Brytyjczycy sprawdzili opłacalność pomp ciepła
fot. Getty Images

Organizacja Energy Systems Catapult prawie dwa lata monitorowała pracę pomp ciepła, żeby sprawdzić ich wydajność, zwłaszcza w chłodnym okresie roku, na tle wciąż popularnych kotłów gazowych. Wyniki obserwacji przedstawiła w raporcie.

Dane zaprezentowane przez Energy Systems Catapult (ESC) pokazują zasadność wymiany kotłów gazowych na pompy ciepła.

Eksperyment obejmował instalację pomp ciepła w 742 domach. Wśród zastosowanych urządzeń 42 proc. stanowiły niskotemperaturowe powietrzne pompy ciepła, 33 proc. – wysokotemperaturowe powietrzne pompy ciepła, a reszta obejmowała urządzenia hybrydowe oraz jednostki gruntowe. Wybrano trzy firmy, które były odpowiedzialne za instalację urządzeń: Warmworks, E.ON i OVO Energy. Po uruchomieniu praca pomp ciepła była stale monitorowana.

REKLAMA

Raport opublikowany przez ESC zawiera dane gromadzone od listopada 2020 do sierpnia 2022 roku. W wynikach podano m.in. wartości sezonowego współczynnika wydajności dla okresu zimowego (SPF – seasonal performance factor; w polskiej literaturze używa się również skrótu SCOP).

Badania obalają mit o pompach ciepła

Marc Brown, przedstawiciel Energy System Catapult, w wywiadzie dla „PV Magazine” powiedział, że uzyskane wyniki pozwalają autorom raportu obalić mit, jakoby pompy ciepła pracowały nieefektywnie w niskich temperaturach. Co więcej – Brown dodaje, że zaobserwowano dużo większą wydajność pomp ciepła w sezonie niskich temperatur w porównaniu do tradycyjnych kotłów gazowych.

Uśredniony współczynnik COP (współczynnik efektywności pompy ciepła), będący stosunkiem ilości energii cieplnej generowanej przez pompę ciepłą w danych warunkach do ilości energii elektrycznej zużywanej przez pompę ciepła w tych warunkach w okresie zimowym, miał wynieść w ujęciu mediany 2,44.

Jeżeli chodzi o SPF (SCOP), czyli współczynnik określający stosunek ilości energii cieplnej generowanej przez pompę ciepła w całym roku do ilości energii elektrycznej zużywanej przez urządzenie w całym roku – w raporcie ESC podano, że mediana dla poszczególnych pomp ciepła instalowanych przez różnych instalatorów w różnych (pod kątem adaptacji technicznej) domach wyniosła 2,8.

Co warto podkreślić, mediana SCOP różniła się w zależności od zastosowanego czynnika chłodniczego w poszczególnych modelach pomp ciepła. Dla najbardziej popularnego w ostatnich latach czynnika R32 wyniosła średnio 2,94. Z kolei dla czynnika R410a osiągnęła wartość 2,66, a dla propanu (R290) – 2,89.

Coraz doskonalsza technologia

Zadowalająca efektywność, którą pokazują uzyskane wyniki COP/SCOP, jest zdaniem przedstawiciela ESC wynikiem wzmożonych w ostatnich latach prac nad udoskonalaniem technologii produkcji pomp ciepła, a także wprowadzania kolejnych innowacji. Jak informuje organizacja, w badaniach zanotowano znaczący wzrost wyników względem pozyskanych w latach 2011–2014, kiedy technologia pomp ciepła nie była jeszcze tak mocno rozpowszechniona.

REKLAMA

Raport sporządzony przez ESC stanowi część projektu demonstracyjnego Electrification of Heat (EoH), który jest finansowany przez brytyjski Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS). Głównym celem projektu jest zwiększenie efektywności procesu instalacji pomp ciepła w Wielkiej Brytanii na dużą skalę.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

Reklama

 

REKLAMA
Komentarze

A jaka jest niska temperatura w brytyjskim klimacie?

Tak żaba to piekny ptak …tylko jej skrzydeł brak. Temperatury w Anglii to minus 5 a u nas minus 25.

Olo ile dni w Polsce tej zimy było -25 st. C ?

Jakie kaloryfery do tej wydajności pomp ciepła? Kto ma ogrzewanie podłogowe w całym domu?? Może 5% nowych domów. Pompy ciepła pracują wydajnie z systemami niskotemperaturowymi. Kaloryfery są wysokotemperaturowym źródłem ciepła. Ile kosztuje wymiana grzejników na ogrzewanie podłogowe w domu o powierzchni 150 mkw?? Pompa ciepła jest na prąd który jest drooogi ponad limit, czyli oprócz podlogowki, pompy ciepła przydałaby się fotowoltaika żeby nie pójść z torbami za rachunki prądowe. Tylko kto ma wolne 100-200 tys zł? Ewentualnie zdolność kredytową na taką kwotę przy nowych zaostrzonych wymaganiach kredytowych…tia …sranie w banie i pitolenie o Szopenie

Materiał sponsorowany. A rachunki za prąd??? A wymiana kaloryferów żeliwnych na ogrzewanie podłogowe? A remont całego domu po tej demolce? To jest dla milionerów.

I znowu jakieś bzdury o ryciu domu i robieniu podłogówki, o niezbędności fotowoltaiki albo o kosztach w grubych setkach tys. zł.
W starszym domu wymieniamy grzejniki na większe tak żeby wyszły nisko- lub średniotemperaturowe i montujemy pompę ciepła. Koniec roboty.

A gdzie to porównanie do oieca gazowego? Zadnych konkretow, nic! I nikt nie dodaje o awaryjnisci czy koszcie montazu. Okreslic na 10 lat i widac co sie bardziej oplaca. Niestety dla nich bylaby przewaga gazu. To najlpesze i najtansze do tej pory zrodlo ciepla.

Pompa ciepla pracuje tez na wysokim priorytecie tzn daje wyzsza temperature na grzejniki. Nie trzeba miec podlogowki, nie róbcie ludziom wody z mózgu! Wystarczy poczytac! A ze jest droga i bez sensu pompa to co innego.

Pytanie do lobbystów od gazu. Ile polskich domów ma rurę z gazem w drodze a ile ma prąd?
PS
Nie pisać mi o zbiorniku z gazem bo to drogi bezsens. W zależności od konkretnego domu bardziej opłacalny może być gaz sieciowy lub pompa ciepła. Cała reszta jest niewarta rozpatrywania.

Na początek można założyć sobie klimatyzatory z funkcja grzania czyli pompę ciepła powietrze – powietrze. Sprawdza się nawet przy minus 20 st.C

WiadomoJakJest 12-04-2023 17:31

Organizacje swoje, a ludzie swoje. Mydlenie oczu i nic więcej

Szkoda, że nie obalali mitów w Emiratach.

A jaki jest wynik Dallas innych źródeł ciepła?
Podanie wyników samej pompy bez porównania do innego źródła ogrzewania jest bez znaczenia może być 10 albo nawet 0,1 to bez znaczenia gdy nie ma punktu odniesienia

Ten cop 2.8 to strasznie niski i gdzie tu opłacalność to przy dobowym zapotrzebowaniu domu 80kwh daje 28.5 kwh z pompy po 1zł /kwh 28.5 a przy gazie 7.3m3 po 3.6zł/m3 26zł to gdzie obalony mit oczywiście to KIT

CzystA demagogia skoncentrowano się na ilości ciepła nie llicząc kosztów wytworzenia i czasu zwrotu inwestycji

Czy ktoś zechce odpowiedzieć na to pytanie – Ile polskich domów ma rurę z gazem w drodze a ile ma prąd?

No tak. Przy srogiej zimie +10 w Londynie, to rzeczywiście pompa ciepła się sprawdzi.

Tekst bardzo sponsorowany.nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.przy stawce 1,7 zł za kWh będzie to najdroższe urządzenia grzewcze na rynku dodając do tego strasznie zawyżony koszt urządzenia jak i kosmiczna kwota za montaż.Urzadzenie jest dla bardzo bogatych

Po 5 latach zaczynają wysiadać, więc tak długo nie będą testować.

Pamietam że to Angole twierdzili że Sadam ma bron atomową i chemiczna-ktorej od 30 lat nikt nie znalazł

A jak to bedzie z budynkami zabytkowymi ? Lufcika nie można zmienić bez konserwatora więc jak zawiesić panele voltaiczne .pompy ciepła itp

Ludzie oni każą produkować ciepło, elektryczność, ekologicznie oczyszczać ścieki , segregować odpady, termoizolować mieszkania, tekuperować wentylacje ,auta zmienic na elektryczne itd …KTO TO WYTRZYMA ?

@Greg, „po 5 latach wysiadają”.
Te bzdury to z nudów, dla zabawy czy ze skrajnej niewiedzy?

Akurat czynnik R410a jest najbardziej wydajny ale ze zmieniany na R32 to trzeba go chwalić aby nie zniechęcić inwestora. Może w nowym domu z podłogówką się sprawdzi ale nie w modernizowanym z grzejnikami. Moj 170 metrów ocieplony pobiera na sezon 9tyś kwh. Na węgiel to chociaż dotacje dawali. Nie dajcie się wkręcić w pompy

@Anna, sprawdź to ocieplenie bo gdzieś albo bardzo ucieka albo masz dużo osób i olbrzymie cwu. U mnie co prawda dom mniejszy bo 136m2, ale pompa bierze 4 tys. kWh na rok i to razem z cwu.

Mam porownanie . U mnie 170m2 temp stala 22C kociol gazowy za sezon razem z woda wyszlo 5500zl . Kuzyn zalozyl pompe powietrzna, monoblok wysokotemperaturkwa ok 130m2 .obydwa domy docieplone . Wydal w przeliczeniu 3500 zl na sezon wraz z ciepla woda .

mariusz.szymanski78@gmail.com 13-04-2023 21:01

MIESZKAM W SZWECJI . POMPA CIEPŁA MITSUBISHI ECODAN 9KW KTO BYŁ W SZWECJI TEN WIE POMPA CIEPŁA NA KAŻDYM DOMU ZIMA -21 PRZEZ DWA TYGODNIE BEZ PROBLEMU DODATKOWE GRZAŁKI NAWET SIĘ NIE WŁĄCZAJĄ WSZYSTKO NA POMPIE, WCZEŚNIEJ MIAŁEM PIEC NA PELET TRAGEDIA CENA PELETU , CZYSZCZENIE SKŁADOWANIE KONTROLA KOMINIARSKA TRANSPORT. POMPA CIEPŁA TO SAME PLUSY A TERAZ W POLSCE SĄ FIRMY KTÓRE ROBIĄ NAJLEPSZY SPRZĘT WIEM BO SZWAGIER KUPIŁ .

Tommy Ty masz jakies dziwne wyliczenia. No chyba że Twoje myślenie jest takie jak te twoje wypociny. Piszesz o rzeczach o których masz tyle pojęcia co nic.

Do mariusz.szymanski78@gmail.
Kolego jak już piszesz to napisz prawdę. Powiedz jakie masz zużycie prądu przy pompie 9kw i ile metrowe mieszkanie ogrzewasz. Bo coś kadzisz.

Widzę że są sami fachowcy od pomp ciepła. Ale tak czytając te komentarze stwierdzam że większość pisząc nie piszą o tym prawdy to po pierwsze a po drugie nie potrafią opisać jaki klimat w którym mieszkają jak i całości poniesionych kosztów.

Obywatel Świata 13-04-2023 23:43

Napiszcie jak się pompy sprawdzają w Hiszpanii…To przecież dla nas takie ważne.

Bzdety. Robicie reklamę a pompy to dziadostwo. Prąd zżerają a ludzie płaczą i proszą o dotacje

Drewno za darmo piec mam po co mam zmieniac. 10 km granica za ukrami tam beda mogli palic czym chca a ja bede ekologiczny i bez kasy. Bo prad drogi. Wymiana to 120 tys z remontem. To teraz mam za.darmo i pompa mi co zaoszczedzi. Bo nie rozumiem

Mam pompę ciepła jade
na kaloryferach ,dwa lata ogrzewam dom jeszcze nie narzekałem na temperaturę w domu cały czas 25 stopni.

@Jury, o jakich dokładnie wyliczeniach piszesz?
Jak nazwiesz moje wpisy 'wypocinami’ to poczujesz się lepiej? twoje wpisy zyskuja? moje wpisy stracą?
Co do znania się to jestem jednym z niewielu tu piszących mających wiedzę o ogrzewaniu ogólnie i o pompach ciepła.

@Podatki ty na pewno nie rozumiesz. Masz artykuł z Wielkiej Brytani, gdzie ogrzewanie gazowe jest absolutnie dominujące. Zrobili badanie gaz vs pompa ciepła (nie analizę wszelkich opcji) a ty piszesz, że masz darmowe drewno. Super, że masz darmowe drewno to spora oszczędność w dzisiejszych czasach. Ale poświęć chwilę na naukę czytania ze zrozumieniem.

Mieszkam więc się wypowiem temperatury w wielkiej Brytanii to maks -7 stopni w nocy a w ciągu dnia już wtedy jest na plusie…do tego brytole nie grzeją siedzą w zimnie nawet w 15 stopniach poubierani w kurtki czapki i zgrzytają zębami…nie wiem co za idiota pisał ten pseudo artykuł.

Bardzo „ciekawy” artykul. Obala dane producentow pomp (wymusila to na nich dyrektywa unijna). Teraz uwaga… sprawnosc podawana w dokumentacji ogolnodooatepnej (markowy, drogi i powazny producent) srednioroczna pompy niskotemperaturowej to 175% a wysokotemleraturowej 125%.
Przy aktualnych poziomach cen prad/gaz jestem skutecznie wyleczony z pompy.

@SHY, mylisz ηs z SCOP. ηs odnosi się do energii pierwotnej nie jest wskaźnikiem technicznym czy finansowym tylko politycznym, ustawowym bo bazuje na ustawowych przelicznikach korygujących. ηs=175% to SCOP~=4.3-4.4
A jak liczysz opłacalność czy porównujesz do innych systemów grzewczych to interesuje cię konkret. Konkretem jest PLN i kWh i SCOP.

W Anglii temperatura 6 st.C to już mróz, a śnieg przy zerowej, to kataklizm i dzieci nie idą do szkoły. Dla nas raport nie ma znaczenia, podobnie jak z krajów afrykańskich.

G prawda, art. Sponsorowany przez firmy od pomp ciepła. A gdzie koszty instalacji czy koszty eksploatacyjne, prąd, serwis itd ?

@Rumpel ja wciąż czekam aż wszyscy od gazu i paliw stałych zaczną liczyć prąd do sterowników i pomp obiegowych w podsumowaniach kosztów.

Ble ble ble pompy ciepła są wydajne jak jest sezon zimny -5 -15 jak jest -22 ,-25 już sobie nie radzą i trzeba dogrzewać innym źródłem nie wspomnę już ile to też prądu czerpie i fotowoltanika też w okresie zimowym i pochmurnym sobie nie radzi
.Dlaczego jak temperatury w Holandii spadły do ok -20 to odpalali elektrownie węglowe? bo zarówno fotowoltanika jak i ich wiatraczki już sobie nie radziły i tylne w temacie

Ireneusz w tą zimę nie było dnia z -25 ,ale jak na przykład za rok przyjdzie taki dzień to się zesrasz albo na środku chałupy ognisko napisz .No tak zapomniałem przecież ciebie stać,zamkniesz chałupę i na okres zimowy do ciepłych krajów podjedziesz

Co do butli gazowej koszt 14000 butla instalacja zawory papiery i montaż do tego kocioł i na domek stary klocek z izolacją 10cm ok 1600l- 2000l propanu obecnie do kupienia po 1,9- 2,10za litr. Więc koszty to kocioł za 10000+ komin za 1500 montaż 2500 i zbiornik 14000 suma 28000. Pompa to koszt ok słabe 30000 dobre 50000-60000 do tego montaż niekiedy zmiana warunków zasilania i przebudowa instalacji elektrycznej nikt oczywiscie o tym nie mówi. Do tego prace ziemne gruntowa odwierty powietrzna słaba efektywność. I gdzie tu sens i westycyjny. A teraz koszty ogrzewania dom z zapotrzebowaniem ok 80-120w/M2/rok budynek 150m2 150×120= 18000 kWh przy średniej jaką podają w artykule to mamy 18000/2.66= 6767
Cena prądu 1,04*6767=7037PLN
Teraz ogrzewanie gazem ziemnym
Cena za 1m3 średnio 2,5PLN
1m3 to 11,200kWh więc 2,5/11,2=0,22PLN z 1 kWh
Czyli potrzebne dla domu 18000kWhx0,22PLN=3960PLN . Tylko ktoś kto nie potrafi liczyć lub zarabia duże pieniądze i sta go opłacać dwukrotnie większe rachunki za pompę ciepla.
Dla tych co chcą sobie policzyć
1,04/2,66=0,39PLN za 1 kWh ciepła.
2,5/11,2=0,22PLN za 1kWh ciepła
Więc mamy wynik o 77% wyższy na niekorzyść pomp ciepła. Każdy może podłożyć swoje wyniki lub sąsiadów którzy mają kotły lub pompy i potwierdzić to co powyżej napisałem.
Oczywiście jak nasi włodarze podniosą ceny na gaz to będzie trzeba znowu policzyć. Ale zawsze jest alternatywą w postaci propanu i butli. Też wychodzi taniej.
1l propanu to ok 7kWh
Więc średnio 2PLN/7=0,28PLN za 1 kWh
Więc dalej pompa jest o ok 40% wyższa.
A trzeba dodać, że propan na wiosnę tanieje i szacunki są takie, że tej wiosny będzie w cenie grubo poniżej 2 PLN.
I co z tym faktem począć. Ja swoim klientom mówię prawdę i bogaci montują pompy z kotłami a średnio zamożni kotły. Za 10-15 lat nie wiadomo co będzie bardziej opłacalne.

@Serwisant, dziękuję za ten wpis. W końcu przeciwnik pomp z merytorycznym wpisem. Bardzo rzadki widok 🙂 Szczerze dziękuję. Można się przyczepić, ze wziąłeś scop 2,66 czyli dla pompy z czynnikiem R410A z którym się dziś nie sprzedaje i nie montuje pomp, sensowne by było wzięcie 2,89 lub 2,94. No ale niech będzie wtedy też by w twoich wyliczeniach pompa przegrała tylko odrobinę mniejszą różnicą.
Ceny które podałeś za gaz zbiornikowy biorę w ciemno, bo nie chce mi się sprawdzać. Ufam im nawet mimo, że w cenach za pompę prawdy mało podałeś. Słaba pompa, która i tak pewnie z dekadę pogrzeje to 15-25 kPLN 30-40 kPLN to bardzo dobra powietrzna do każdego domu.
Nie wiem jakie były ceny za gaz zbiornikowy 5 lat temu gdy się budowałem ale jak podobne lub nawet trochę mniejsze to cieszę się, że kupiłem pompę ciepła. Już odpuszczę w wyliczeniach koszt zakopania tego paskudnego zbiornika 😉
Jak już pisałem gdybym miał gaz w drodze pewnie bym się zastanawiał co wybrać. Nie mam, więc pompa była oczywistością (dla mnie) dla kogoś innego taka być nie musi.
Pompa ma jedną wadę. Nie użytkową tylko objawiającą się w takich dyskusjach a mianowicie nie wiem jaki mam realny SCOP i ile ciepła pompa mi dostarcza do domu. O ile zamontowałem podlicznik i wiem co do złotówki ile mnie kosztuje co+cwu to już montować ciepłomierza mi się nie chciało. A bez tego ani rusz bo wartości z pompy to grube przybliżenia.

Co do temperatur to popatrzcie na realne dane historyczne. Pomijając wysokie góry i północno-wschodnie rejony Polski to -25 st.C jest przez kilka godzin raz na kilka lat albo rzadziej. W ogóle temperatury poniżej -20 to już rzadkość a jak są to są kilka dni albo nawet przez tydzień (nie w każdy rok) tylko trzeba pamiętać, że w każdy taki dzień to ta temperatura jest przez 2-3-4h a nie przez 24h. Nie ma absolutnie problemu, żeby pompa sobie z tym poradziła. Jak dom nowszy to może wtedy nawet nie grzać bo dom się nie wychłodzi a pompa sobie ruszy jak będzie już cieplej np. -17. A nawet jak musi grzać i przez te kilka godzin na rok i zabraknie jej tchu to włączy grzałki po to one są. Nic wielkiego się nie stanie i od rachunku oczy nie wylecą z wrażenia bo grzałki się załączyły na 5-10-15h na rok.

A ceny do obliczeń, albo bierzemy wszystkie aktualne, albo wszystkie szacowane na przyszłość. Obecnie prąd jest po 0,86 zł/kWh.

Tommy widzę że boli Ciebie temat Pomp.
Zobacz, że 2,66 to dla klimatu ciepłego jakim jest Anglia u nas znacznie gorzej. Dlatego R410a bo ma lepszą charakterystykę pracy od R32 od temperatur plus 3 stopnie i poniżej. Dla zainteresowanych proszę nałożyć sobie obie charakterystyki czynnika wyjdą ciekawe porównania a nie populizm. Wyjaśniam nie jestem przeciwnikiem pomp bo na nich zarabiam krocie. Ale jestem szczery do bólu dla swoich klientów.co do cen z przed 5 lat to gaz był po 1,07-1,12 przełom kwiecień czerwiec. W takim okresie już po zimie max do sierpnia nabywa się gaz na cały rok. Co do cen pom. No to nie zgodzę się cały szajs na midei, i podobnych chińczykach z Guangdong jest w cenie jak podałeś. Produkty na osprzęcie danfoss i Mitsubishi lub coppeland to już wartości wyższe. A tak dla porównania nie najwyższa nie najniższa półka monobloc np vitocal 150 Viessmann cena za 4kW netto 37.779PLN a za 12kW 46.097PLN do tego podatek i ile wyjdzie oczywiście montaże i inne też trzeba doliczyć. Więc raczej z cena nie przekładałem. Bo lepsze produkty ctc ivt ochsner lub ID są droższe i z większymi mozliwoaciami. Powietrzna średnia półka coś z Japończyków też grubo powyżej 30000. Więc nie porównuj produktów oferowanych przez byle firmy fotowoltaiczne bo tam tylko max marzą a klient na ostatnim miejscu.

Tommy jeszcze odniosę się do ceny jaką podajesz nie przeczę że tak jest , ale ja podałem moja cenę. W jednym domu ma 0,92 a w innej lokalizacji 1,04. Natomiast w firmie policzyłem wspólne koszty dosylowe i zużycia 2,73. Więc co ciekawego masz dla przedsiębiorców. Niedługo na tym poziomie znajdą się zwykli użytkownicy, ciekawe jaka wtedy będzie Twoja opinia. Na chwilę obecną kWh wyprodukowana z gazu ziemnego czy płynnego z butla na własności nie zakopana , ale schowana za zielenią w ogrodzie wychodzi taniej. Ale są klienci dla których ekologia ma znaczenie. Jak sięgniesz do krajów Beneluxu to zobaczysz że od 2024 np w Holandii będą dla modernizowanych budynków obowiązkowe hybrydowe pompy ciepła. A co to takiego to poprosi kocioł gazowy skojarzony z małą pompa ciepła. I kiedy mamy być zieloni, to pracuje pompa bo jest sens być zielonym a jak jest zima w Holandii, Belgii to będą grzać kotłami. Niestety tylko w naszej kochanej Polsce wciska się ciemnotę klientom którym nawet nie chce się usiąść i sensownie podłożyć parametry do wzorów aby podjąć decyzję i dlatego pisząc kłamliwe artykuły zwiększa się popyt na nie do końca uzasadnione działania np demontaż kotła na gaz i montaż pompy i to jeszcze powietrznej, gdzie w naszym klimacie przejścia przez zera w połączeniu z dużą wilgotnością doprowadza do większej ilości defrostow, a tym samym średnia sprawność leci w dół. Na chwilę obecną nie ma idealnych rozwiązań, ale ja daję wiarę w rynkowosc i to jest widoczne na przykładzie propanu. Tam gdzie wszystko urosło po 300- 500% chodzi o paliwa węgiel dla ludzi indywidualnych, gaz dla przedsiębiorstw, to gaz płynny wzrost o 80% by teraz spaść do ceny wyższej o 30%. To jak dla mnie jest akceptowalne i rynkowe. Niestety tam gdzie w finanse wtrąca się nasze kochane Państwo nie jest dobrze tylko drogo.

@Serwisant, Mnie temat pomp nie boli. Ja na nich nie zarabiam, nikt z mojej rodziny czy znajomych na nich nie zarabia. Jedyne co mnie z nimi łączy to fakt, że jedna stoi w moim domu i zapewnia mi co+cwu za 2100-2300zł/rok (ceny dotychczasowe), za chwilę pewnie będzie 3-3,5 kPLN.
To co mnie boli to absurdalne, często kłamliwe lub wynikające ze skrajnej niewiedzy wpisy przeciwników pomp pod takimi artykułami (to nie do Ciebie tylko do tych jednolinijkowców od czapy). A tak serio czy dostrzegasz wpisy pod tym artykułem dla których mój opis przeciwników jest prawdziwy? wyraźnie więcej niż jeden, dwa wpisy może?
Jako człowiek z branży pewnie wiesz więcej na temat jakości poszczególnych producentów ja jednak pozostanę przy swoich wnioskach -> względnie tanie a nadal dobre to koreańskie, a japońskie ponad niemieckie.
(niemiecko-austriacko-szwajcarskiego premium powietrznych nie biorę nawet pod uwagę w rozważaniach bo to już ceny gruntowych z odwiertami pionowymi).
Napisałeś coś o chińskich pompach, których nie miałem na myśli. Podałeś jeden przykład powyżej 40 kPLN. Ale wprost nie stwierdziłeś, że do większości domów (a przy nowych to uważam, że wszystkich) da się wstawić solidną pompę za 30-40 kPLN. Da się czy nie da się według Ciebie? No chyba, że teraz czasy są inne i jest takie eldorado firm montujących, że sprzedaje się po cenach katalogowych i rynek wygląda inaczej niż ja pamiętam 😉 wtedy faktycznie dorzucę kilka kPLN-ów do widełek.
Co do cen to przedsiębiorcom nic nie zaproponuje bo nie jestem ani politykiem ani przedsiębiorcą. Tu zwykły etatowiec pisze 🙂 Dla indywidualnych w tym roku jest cena urzędowa więc wszyscy mają 0,86 za rok zapewne będzie 1,4-1,5 chyba że znowu sztywna cena (takie zgadywanie).
Jak będzie dla indywidualnych po 2,73 to moja opinia się nie zmieni. Szczęśliwy z rachunku na pewno nie będę. Ale z wyboru na pewno tak. Dokonując decyzji w 2018 (ostatecznie w 2019) wybrałem dla siebie najlepiej – nie mając gazu w drodze, gaz ze zbiornika nie był dla mnie rozwiązaniem dobrym z wielu powodów a instalacyjnie był drogi (a może wtedy pompy były tańsze) i mając pełne przekonanie, że kocioł na paliwo stałe to produkt z zupełnie innej kategorii niewarty rozpatrywania to wybór okazał się prosty. To, że ceny wzrosną i być może mnie zabolą nie wpłynie na ocenę decyzji z przeszłości.

To ja dla porównania podam koszt ogrzewania gazowego, moje mieszkania.
80 m2. Narożne (strony północ, wschód, południe), ostatnie piętro.
Koszt ogrzewania gazowego (ogrzewania podłogowe) plus cwu (a uwielbiam się kąpać) to 810 zł za ostatni rok.

W Angli gaz jest 3x tańszy od prądu więc przy COP 2.8 i tak gaz wychodzi taniej i to bez żadnych dodatkowych kosztów.

To podobnie do zastrzyków z soczku.

Wniosek : Im cieplejszy klimat tym niższy SCOP

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA