Dotacje na pompy ciepła potrzebują zmian. Przykładem Niemcy i Austria

Dotacje na pompy ciepła potrzebują zmian. Przykładem Niemcy i Austria
Sunex

Od początku tego roku ruszyły programy dofinansowania na pompy ciepła w Niemczech i Austrii. To kluczowe rynki dla polskiego producenta tych urządzeń – firmy Sunex. Wskazuje ona na obowiązujące w tych krajach zasady dotacji na pompy ciepła, które warto wdrożyć także w Polsce.

Producent pomp ciepła z Raciborza – Sunex – od lat z powodzeniem działa na kilku europejskich rynkach. Kluczowe są dla niego Austria i Niemcy. Aby rozszerzyć działalność w Austrii, Sunex przejął w zeszłym roku jedną z lokalnych firm instalujących pompy ciepła, a obecnie przygotowuje się do podobnego ruchu w Niemczech.

Dotacje na pompy ciepła w Niemczech do 70 proc.

Ostatnie miesiące zeszłego roku nie były dla Sunex szczególnie korzystne, jeśli chodzi o sprzedaż w Niemczech. Na rynku tym sprzedaż pomp ciepła zwolniła, ponieważ osoby zainteresowane zakupem takich urządzeń czekały na zapowiedziany przez władze federalny program dopłat.

REKLAMA

W ramach federalnego programu dofinansowani niemieckie gospodarstwa domowe mogą otrzymać na zakup pompy ciepła podstawową dotację w wysokości 30 proc. Wysokość dofinansowania może zwiększyć premia za szybką wymianę domowego urządzenia grzewczego w wysokości 20 proc., premia zależna od dochodu (30 proc.) oraz premia za wydajność urządzenia (5 proc.).

Maksymalna dotacja na pompę ciepła w Niemczech nie może przekroczyć 70 proc. kosztów inwestycji. Pod uwagę brane są koszty inwestycji w wysokości maksymalnie 30 tys. euro.

W Niemczech dostępne są jednak również inne rodzaje dofinansowania. Jak informuje Sunex w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl, w ramach programu „Nowy budynek przyjazny dla klimatu” w Niemczech na montaż pomp ciepła w nowych budynkach oferowane jest dofinansowanie w formie niskooprocentowanych pożyczek z dopłatami do odsetek w wysokości do 150 tys. euro na mieszkanie.

Dostępne jest także dofinansowanie w ramach programu BAFA na optymalizację ogrzewania do maksymalnej kwoty inwestycji 60 tys. euro.

Na niemieckim rynku rozpoczęcie programów dofinansowań do urządzeń OZE, oferujących nawet do 70 proc. wsparcia, tworzy dla nas dobre perspektywy. Największy popyt na tym rynku powinien być widoczny w drugiej połowie roku. Będziemy monitorować sytuację i dostosowywać nasze strategie dystrybucji – komentuje Marek Kossmann, dyrektor finansowy i członek zarządu Sunex.

Programy dofinansowań do pomp ciepła w Austrii

Polski producent pomp ciepła szykuje się także na wzrost zainteresowania pompami ciepła w Austrii, gdzie przed rokiem Sunex przejął jednego z lokalnych instalatorów pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych, notującego w skali roku kilkanaście milionów euro przychodów. Ostatnio natomiast ogłosił plany przejęcia kolejnej firmy z austriackiego rynku.

– Od początku roku na rynku austriackim notujemy znaczny wzrost zamówień. Już w styczniu pojawiły się nowe, bardzo atrakcyjne systemy dofinansowań do wymiany systemów grzewczych, które pozytywnie wpłynęły na sprzedaż – komentuje Marek Kossmann. 

W Austrii na wymianę systemu grzewczego zasilanego paliwami kopalnymi na pompę ciepła powietrze-woda można otrzymać do 16 tys. euro dofinansowania, a na gruntową pompę ciepła – maksymalnie 23 tys. euro. Do tego dostępny jest bonus przy jednoczesnej instalacji systemu fotowoltaicznego. Austriackie władze oferują także premię w wysokości 500 euro w przypadku przygotowania przez inwestora ogólnej koncepcji renowacji domu.

REKLAMA

Lokalne programy dofinansowania na pompy ciepła przewidziano też w poszczególnych regionach Austrii. Przykładem jest Styria, gdzie na pompy ciepła gruntowo-wodne i powietrze-woda można otrzymać maksymalnie 2,5 tys. euro dofinansowania, a na pompy ciepła powietrze-powietrze – maksymalnie 1 tys. euro dofinansowania. Oferowana jest także dodatkowa premia m.in. przy instalacji pompy ciepła powietrze-powietrze z instalacją fotowoltaiczną – w tym przypadku można otrzymać dodatkowe 500 euro.

Lepsza ochrona przed pompami ciepła niskiej jakości

Dyrektor finansowy Sunex zwraca uwagę na szczególny aspekt w programach dotacji na pompy ciepła w Niemczech i Austrii. To dodatkowe wymogi dotyczące jakości.

W Niemczech i Austrii od dawna obowiązują rygorystyczne wymogi otrzymania dotacji do instalacji OZE, przez co tamtejsze rynki OZE są znacznie bardziej dojrzałe niż polski. Taka strategia skutecznie chroni przed dominacją producentów azjatyckich. Przykładowo w Austrii firmy, których urządzenia mogą korzystać na systemach dofinansowań, muszą przeprowadzać szczegółowe testy na pompach ciepła oraz zapewniać kompleksowy serwis w całym kraju. Także w Niemczech dla klientów końcowych i handlowców przy wyborze urządzenia do dofinansowania najważniejsza jest lista pomp ciepła z certyfikatem testowym – mówi Marek Kossmann.

Dofinansowanie na pompy ciepła w Polsce potrzebuje zmian

Przedstawiciel Sunex podkreśla, że szczególną cechą programów dofinansowań na pompy ciepła w Niemczech jest to, że o wsparcie mogą ubiegać się wszyscy bez względu na dochody, co skutkuje tym, że częściej wybierane są produkty wydajniejsze i lepszej jakości.

Jak zaznacza Marek Kossmann, w Polsce w programach dotacji ujęty jest próg dochodowy, przez co dotacje mogą otrzymać tylko osoby z niższymi zarobkami. Do tej pory brakowało też określenia w programach dofinansowań odpowiednich wymogów jakościowych dla urządzeń.

Nasz rodzimy rynek OZE wymaga pilnych zmian, tym bardziej że wciąż jest zdominowany przez czynnik ceny, który często przesądza o zakupie i nie sprzyja wyborowi rozwiązań najbardziej efektywnych energetycznie. Liczymy na zmiany systemów dofinansowań, które będą wprowadzać konkretne wymogi jakościowe dla urządzeń, co pozwoli wyeliminować te najmniej wydajne – mówi Marek Kossmann.

Odpowiednie ramy prawne i systemy dofinansowań mogą znacząco przyczynić się do rozwoju rynku OZE w Polsce, sprzyjając wyborowi urządzeń o wysokiej wydajności i jakości. To z kolei pozwoliłoby na skuteczniejsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i wspieranie zrównoważonego rozwoju – podsumowuje dyrektor finansowy czołowego polskiego producenta pomp ciepła.

Ponad 20 lat na rynku

Firma Sunex powstała w 2002 r. w Raciborzu. Jest producentem innowacyjnych rozwiązań bazujących na odnawialnych źródłach energii. W swojej ofercie ma inteligentne systemy stosowane w technice grzewczej i solarnej: pompy ciepła, fotowoltaikę, kolektory słoneczne, klimatyzację i pakiety hybrydowe z systemami sterowania. Rozwija także produkty wspomagające magazynowanie energii z OZE.

W pierwszych trzech kwartałach 2023 r. Grupa Sunex odnotowała 270 mln zł przychodów i 21,7 mln zł zysku netto. Wyniki finansowe za cały 2023 r. zostaną opublikowane 17 kwietnia 2024 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.