REKLAMA
 
REKLAMA

Polski producent pomp ciepła zwiększył przychody, ale zmniejszył zysk

Polski producent pomp ciepła zwiększył przychody, ale zmniejszył zysk

Mimo trudnych warunków rynkowych w ubiegłym roku Sunex odnotował 9-proc. wzrost przychodów. Firma spodziewa się poprawy koniunktury na urządzenia grzewcze w Niemczech w drugiej połowie 2024 r. Dzięki nowym dotacjom z KPO polski producent urządzeń grzewczych liczy na dobre perspektywy także dla rynku polskiego. Rekordowe zamówienie spółka notuje w Austrii.

Sunex działa na rynku techniki solarnej i grzewczej od ponad 25 lat. Producent rozwiązań bazujących na OZE w 2023 r. zanotował ponad 315,7 mln zł przychodów (o 9 proc. więcej niż rok wcześniej), a skonsolidowany zysk netto grupy sięgnął ponad 24,4 mln zł (w porównaniu z 39 mln zł w 2022 r.). To 38 proc. mniej niż przed rokiem.

 

REKLAMA

Wyniki finansowe Sunex, tabela
Źródło: Sunex

Rynki niemieckojęzyczne generują większość przychodów

W ubiegłym roku zagraniczna sprzedaż Grupy Sunex odpowiadała za ponad 265 mln zł (84 proc. wszystkich przychodów). Mimo że w ostatnich miesiącach zeszłego roku sprzedaż pomp ciepła na rynku niemieckim zwolniła, ponieważ klienci potencjalnie zainteresowani zakupem takich urządzeń czekali na zapowiedziany przez władze federalny program dopłat, największym rynkiem dla Sunex były Niemcy, które wygenerowały niemal połowę przychodów grupy.

– Po nadzwyczajnie dobrym 2022 r. ubiegły rok przyniósł pogorszenie nastrojów w sektorze OZE. Na całą branżę niekorzystnie wpływały spowolnienie gospodarcze na kluczowych rynkach czy wstrzymanie się z inwestycjami, głównie w Niemczech, w oczekiwaniu na uruchomienie nowych, atrakcyjnych programów dotacji. W tym kontekście jesteśmy zadowoleni z rozwoju i wyników spółki w ubiegłym roku – mówi Romuald Kalyciok, prezes Sunex.

Drugim rynkiem była Austria, która wygenerowała 32 proc. ogółu przychodów w 2023 r. Prezes Sunex podkreśla, że skonsolidowane przychody wzrosły w całym 2023 r. głównie za sprawą rynku austriackiego, na którym działa kupiona ponad rok temu przez Sunex spółka zależna Krobath.

To pokazuje słuszność rozwoju grupy Sunex poprzez akwizycje, które wpisują się w naszą działalność. Teraz dodatkowym wzmocnieniem obecności w Austrii będzie druga potencjalna na tym rynku akwizycja. Na początku kwietnia tego roku podpisaliśmy list intencyjny w sprawie zakupu spółki instalacyjnej. Liczymy także na przeprowadzenie podobnej akwizycji w Niemczech, gdzie rozmowy są zaawansowane – dodaje prezes.

REKLAMA

Firma, której dotyczy teraz rozpoczęta transakcja, ma docelowo uzupełniać działalność spółki Krobath.

Na rynku austriackim od początku 2024 r. Sunex notuje rekordowe zamówienia, co ma związek ze startem nowych systemów dofinansowań na systemy grzewcze.

Marek Kossmann, członek zarządu i dyrektor finansowy Sunex, informuje, że o ile w Niemczech opóźnienie startu dotacji do zakupu systemów grzewczych przełożyło się na to, że pieniądze na rynek trafią dopiero po drugim kwartale, to w Austrii program dotacji funkcjonuje od początku roku, a od tego miesiąca ruszają instalacje urządzeń, co będzie mieć przełożenie na zamówienia.

Rozmawiamy z klientami i widzimy, że stopniowo przybywa zamówień. Liczymy, że do zakładanych przez nas poziomów powrócą na przełomie drugiego i trzeciego kwartału tego roku. Obserwujemy także zmniejszanie się wysokich zapasów produktów w segmencie PV, z powodu których nasi odbiorcy nie kupowali nowych produktów. Nadzieje wiążemy też z uruchomieniem programu dotacji w Polsce i zastrzykiem finansowym w postaci środków z Krajowego Planu Odbudowy. Dobre perspektywy widzimy także w przetargach na urządzenia grzewcze. Mamy już pierwsze wygrane postępowania, a pojawia się ich coraz więcej – mówi Marek Kossmann, członek zarządu i dyrektor finansowy Sunex.

Rozbudowa fabryki w Raciborzu

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami spółka realizuje plan inwestycyjny na 2024 r., w ramach którego rozbudowuje moce produkcyjne w fabryce w Raciborzu. W odpowiedzi na rosnący popyt na rozwiązania OZE w energetyce, ciepłownictwie oraz budownictwie mieszkaniowym Sunex planuje wdrożenie oferty zbiorników kompozytowych współpracujących z pompami ciepła. W planach są także badania przemysłowe, budowa stacji transformatorowej i wentylacji technologicznej hali produkcyjnej oraz zakup urządzeń do rozpoczęcia produkcji.

W lutym i kwietniu 2024 r. Romuald Kalyciok, prezes i akcjonariusz Sunex, w dwóch transakcjach pożyczył spółce łącznie 10 mln zł, które będą przeznaczone na przejęcia i inwestycje w rozbudowę mocy produkcyjnych. Pożyczek udzielono na warunkach rynkowych z terminem spłat do 31 grudnia 2024 r. W niedawnym ABB Romuald Kalyciok pozyskał ze sprzedaży akcji Sunex 24 mln zł. Zgodnie z zapowiedziami, docelowo prezes obejmie akcje nowej emisji w ramach możliwego kapitału docelowego.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA