Ministerstwo Gospodarki zapowiada większe wsparcie inwestycyjne dla małych instalacji OZE

Ministerstwo Gospodarki zapowiada większe wsparcie inwestycyjne dla małych instalacji OZE
Gramwzielone.pl (c)

{więcej}O wsparciu dla odnawialnych źródeł energii zapewnił  w rozmowie z Marcinem Szumowskim Jerzy Pietrewicz wiceszef resortu gospodarki. Minister zapowiedział też większe wsparcie dla inwestycji w małe instalacje OZE.

Jerzy Pietrewicz, WICEMINISTER GOSPODARKI: 
 
Sądzę, że nie dożyję okresu, w którym Polska gospodarka nie będzie oparta na węglu. To jest nasz główny zasób energetyczny i myślę, że długo jeszcze na nim nasza gospodarka będzie się opierała.

REKLAMA

Kierunek ewolucji dla mnie jest jednoznaczny, na pewno w tym miksie energetycznym będą wchodziły nowe zasoby energetyczne, nowe źródła energii, ale dzisiaj rola węgla jest tak znacząca, że nawet jeśli jego udział bedzie się zmniejszał, to nie na tyle, że w perspektywie pokoleniowej przestanie być znaczącym nośnikiem energetycznym.
 
Ja osobiście jestem gorącym zwolennikiem OZE. Wydaje się, że jest to rodzaj energii, który ma wiele zalet w kontekście bezpieczństwa energetycznego, ale także i sprzyjania przedsiębiorczości. Świat idzie w tym kierunku i myslę, że my jak o Polska też powinniśmy tam podążać. Mamy tutaj duże zasoby.
 
Chcemy, żeby tutaj rozwinął się system wsparcia o charakterze inwestycyjnym, to znaczy ci, którzy są zainteresowani tego typu instalacjami będą mogli zwrócić się do Narodwego czy Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska z taką aplikacją i liczymy, że będzie to wsparcie kredytowe zwrotne, albo bezzwrotne.  Jako ministerstwo gospodarki robimy symulacje, które zakładają takie 30-procentowe wsparcie bezzwrotne. 

REKLAMA

materiał prasowy