PGE prognozuje wzrost giełdowych cen energii

PGE prognozuje wzrost giełdowych cen energii
Maxwell Hamilton, flickr cc-by

{więcej}Zdaniem prezesa grupy PGE Marka Woszczyka ceny energii na rynkach terminowym i spotowym będą nadal wzrastać. W jego opinii przyczyną tego jest m.in. poprawa sytuacji gospodarczej, która powoduje wzrost zapotrzebowania na energię.

– Na rynku terminowym i spotowym widać tendencje wzrostowe, rynek energii odbił. Myślę, że ten trend będzie utrzymywany, pytanie tylko o jego dynamikę. Popyt na energię, zwłaszcza popyt w szczycie będzie o tym decydować – powiedział prezes grupy PGE Marek Woszczyk (za PAP).

Zdaniem prezesa PGE, nie tylko wzrost zapotrzebowania na energię powoduje wzrost jej cen, ale także interwencje na rynku CO2 i nowe regulacje prawne.

REKLAMA
REKLAMA

Jednak, jak informują przedstawiciele spółki, jeszcze w tym roku ceny energii dla odbioców nie powinny znacząco się zmienić, kontrakty na rok 2014 zostały zawarte bowiem w ubiegłym roku.

– W tym roku nadal będziemy się zmagać ze spadającą ceną energii. Ceny, które będziemy osiągać w 2014 roku są efektem kontraktów zawartych w 2013 roku. Te ceny będą wpływać na wyniki w wytwarzaniu i sprzedaży – powiedziała Magdalena Bartoś, dyrektor zarządzająca ds. ekonomiczno-finansowych PGE (za PAP). Z informacji przekazanych przez PGE wynika, że spadek cen hurtowych energii wyniesie ok. 15-20 zł/MWh. 

gramwzielone.pl