Atomowa spółka PGE wydała 447 mln zł. Cały program jądrowy kosztuje dużo więcej

Atomowa spółka PGE wydała  447 mln zł. Cały program jądrowy kosztuje dużo więcej
Fot. Amio Cajander, flickr cc

Ministerstwo Energii podało, ile pieniędzy wydano do tej pory na działalność spółki PGE EJ1, która odpowiada za realizację programu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.  Według Najwyższej Izby Kontroli wydatki na realizację całego rządowego programu energetyki jądrowej tylko w latach 2014-2017 wyniosły łącznie 776 mln zł.

Jak podaje serwis ISBnews, powołując się na odpowiedź Ministerstwa Energii na interpelację poselską, działalność powołanej w 2009 roku spółki PGE EJ1 miała pochłonąć do końca 2018 roku sumę 447 mln zł. W tym nakłady inwestycyjne miały kosztować łącznie 309 mln zł.

PGE EJ 1 sp. z o.o. jest spółką Grupy Kapitałowej PGE (70 proc. udziałów ma PGE, a po 10 proc. Tauron, Enea i KGHM), mającą odpowiadać za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego, przeprowadzenie badań lokalizacyjnych oraz uzyskanie wszelkich niezbędnych decyzji warunkujących budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

REKLAMA

PGE EJ 1 ma ponadto odpowiadać także za przeprowadzenie postępowania na wybór technologii elektrowni jądrowej, a w przyszłości ma pełnić rolę jej operatora.

Jak poinformowało Ministerstwo, działalność PGE EJ1 ma się obecnie koncentrować na badaniach lokalizacyjnych i środowiskowych, które pozwolą na przygotowanie oceny oddziaływania na środowisko i raportu lokalizacyjnego.

Przeprowadzone przez PGE EJ 1 badania i analizy pozwoliły stwierdzić, że spośród rozpatrywanych terenów w województwie pomorskim lokalizacje „Lubiatowo-Kopalino” (gmina Choczewo) oraz „Żarnowiec” (gminy Gniewino i Krokowa) w największym stopniu spełniają społeczne i środowiskowe kryteria, jakim powinna odpowiadać lokalizacja elektrowni jądrowej.

REKLAMA

W lutym z kierowania Departamentem Energetyki Jądrowej w Ministerstwie Energii zrezygnował Józef Sobolewski, który wcześniej zasygnalizował, że jedną z lokalizacji branych pod uwagę przez ME w kontekście budowy elektrowni jądrowej jest także Bełchatów. Obecnie Departamentem kieruje Tomasz Nowacki.

Według szacunków Najwyższej Izby Kontroli, wydatki na realizację Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) od 2014 r. do trzeciego kwartału 2017 r. wyniosły łącznie 776 mln zł, z czego 552,5 mln zł stanowiły wydatki poniesione przez podmioty administracji publicznej, zaś 223,5 mln zł wydatki poniesione przez PGE SA i jej spółkę zależną PGE EJ1. Natomiast w okresie prac przygotowawczych nad opracowaniem PPEJ w latach 2010-2013 PGE EJ1 miała ponieść wydatki w wysokości 133,2 mln zł.

Jak podkreśliła Najwyższa Izba Kontroli, żaden z kolejnych ministrów, właściwych ds. gospodarki, a następnie energii – nie skierował do Rady Ministrów wniosku o podjęcie strategicznych decyzji dotyczących uruchomienia inwestycji budowy elektrowni jądrowej. 

W styczniu br. minister energii Krzysztof Tchórzewski deklarował, że po 2033 r. w naszym kraju powinny powstać dwie elektrownie atomowe. 

Natomiast w opublikowanym na początku tego roku rządowym projekcie „Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.” przewidziano, że budowa pierwszego bloku jądrowego ma rozpocząć się ok. 2033 r., a łącznie ma ich powstać sześć.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o