J. Piechociński: Polska może zawetować unijny pakiet klimatyczny

J. Piechociński: Polska może zawetować unijny pakiet klimatyczny
Janusz Piechociński. Foto: World Coal Association, flickr cc-by

{więcej}Przed rozpoczynającym się w Brukseli szczytem państw UE-28, na którym będzie dyskutowana m.in. propozycja nowej polityki klimatycznej Unii Europejskiej, wicepremier Janusz Piechociński zapowiada, że Polska może zawetować unijne cele klimatyczne na 2030 r. 

Minister gospodarki jasno wskazał, że Polska nie zaakceptuje propozycji Komisji Europejskiej w ich aktualnym kształcie i zgłosi w tej sprawie weto – nawet mimo ewentualnych konsekwencji takiej decyzji na forum UE. 

Propozycja Komisji Europejskiej w sprawie nowej strategii klimatycznej, która będzie dyskutowana w Brukseli, zakłada wiążącą dla wszystkich państw redukcję emisji CO2 o 40 proc. do roku 2030 w stosunku do 1990 r. oraz wiążący tylko na poziomie UE – ale już nie dla jej poszczególnych krajów – 27-procentowy udział źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej.

REKLAMA
REKLAMA

Bruksela chce też zreformować system handlu uprawnieniami do emisji CO2 poprzez przyznanie jej możliwości ingerencji w jego funkcjonowanie. Propozycje KE poparł już Parlament Europejski. 

PAP dodaje, że aktualnej propozycji KE w sprawie celów klimatycznych oprócz Polski może nie zaakceptować też Rumunia i Bułgaria, a także pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej. 

Jak jednak informuje PAP, w aktualnym planie debaty na szczyt UE nie ma mowy o powyższych celach, a jedynie wspomina się, że „w świetle szczytu klimatycznego ONZ we wrześniu, nowy cel UE w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych będzie zgodny z uzgodnionym celem na 2050 r.” (za PAP). 

gramwzielone.pl