Sejm zaczyna pracę nad nowelizacją ustawy o OZE. Ma mało czasu

Sejm zaczyna pracę nad nowelizacją ustawy o OZE. Ma mało czasu
Sejm RP

To ostatni dzwonek na przeforsowanie w parlamencie nowelizacji ustawy o OZE, od której przyjęcia uzależnione jest przeprowadzenie tegorocznych aukcji. Urząd Regulacji Energetyki sygnalizował wcześniej, że jeśli nowelizacja nie zostanie uchwalona przed parlamentarnymi wakacjami, nie wystarczy mu czasu na przygotowanie tegorocznych aukcji, które obiecało Ministerstwo Energii.

Obecna władza pokazała już wielokrotnie, że jeśli zależy jej na uchwaleniu nowych przepisów, jest w stanie przeprocedować je w parlamencie w błyskawicznym tempie, bez pochylania się nad zgłaszanymi poprawkami.

Tak było choćby już pod koniec 2015 r., gdy szybką nowelizacją ustawy o OZE niespodziewanie odwołano prosumencki system taryf gwarantowanych, które miały wejść w życie zaledwie kilka dni później.

REKLAMA

Tak było również pod koniec ubiegłego roku, gdy rząd i koalicja rządząca przeforsowały w ciągu kilku dni ustawę zamrażającą z początkiem 2019 r. ceny energii dla odbiorców końcowych na poziomie z 2018 r.

Czy na podobną sytuację może liczyć branża odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza inwestorzy szykujący się do zapowiedzianych na ten rok aukcji?

Do wczoraj w kalendarzu sejmowych prac na ten tydzień brakowało informacji o tym, że Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa zajmie się przyjętym ostatnio przez rząd projektem nowelizacji ustawy o OZE.

Informacja o wpisaniu tego projektu do kalendarza prac Komisji pojawiła się dopiero wczoraj po południu. Przeprowadzenie pierwszego czytania wyznaczono dzisiaj na godzinę 13.

Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa musi się ponadto zająć dzisiaj projektami ustawy o rekompensatach dla przedsiębiorstw energochłonnych, projektem ustawy o terminalu gazowym w Świnoujściu, a także nowelizacją ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. 

REKLAMA

Te ustawy mają większe szanse na uchwalenie jeszcze podczas obecnego posiedzenia Sejmu, ponieważ są już na etapie drugiego czytania.  

Czas na prace nad projektem nowelizacji ustawyy o OZE posłowie będą mieć jeszcze ewentualnie jutro, kiedy zgodnie z aktualnym kalendarzem sejmowych prac zaplanowano ostatnie przed wakacjami głosowania na plenarnym posiedzeniu Sejmu – o ile nie pojawią się dodatkowe, nieuwzględnione na razie posiedzenia Sejmu, a także Senatu, który zapewne przyjmie przyjęte przez posłów przepisy bez uwag i poprawek.

Jeśli senatorowie zgłosiliby poprawki, wówczas nowelizacja musiałaby wrócić na posiedzenie Sejmu, a na to przed sejmowymi wakacjami może nie być czasu.

Jak podkreślali wcześniej przedstawiciele Urzędu Regulacji Energetyki, przyjęcie nowelizacji jeszcze w tym miesiącu jest konieczne, aby przygotować i wdrożyć kolejne aukcje dla OZE jeszcze w tym roku.

Chociaż wcześniej przedstawiciele Ministerstwa Energii zapewniali, że z aukcjami nie będą chcieli czekać do „późnej jesieni”, niewykluczona jest powtórka z 2016 r., kiedy Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził aukcje dzień przed końcem roku.

Jakie regulacje wpisano do skierowanego do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o OZE? Więcej na ten temat w artykule: Rada Ministrów zatwierdziła nowelizację ustawy o OZE. Co się zmieni?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.