Tusk: Ukraina częścią nowej unii energetycznej

Tusk: Ukraina częścią nowej unii energetycznej
Vladimir Yaitskiy flickr cc-by-2.0

{więcej}W piątek na szczycie Unii Europejskiej rozmawiano m.in. o powstaniu nowej unii energetycznej. Jak zapowiedział premier Donald Tusk – jej częścią musi się stać Ukraina.

– Polska włożyła bardzo dużo wysiłku w to, żeby móc być uczestnikiem narodzin tej nowej idei, która za chwilę stanie się praktyką, już w czerwcu tego roku: idei unii energetycznej, która będzie właśnie na tym polegała, że Europa będzie traktowała siebie jako zintegrowaną całość w relacji z tymi państwami, które eksportują do nas energię – powiedział Tusk podczas sobotniej inauguracji kampanii PO do parlamentu europejskiego (za PAP).

– To nie jest rozmowa o gospodarce, to nie jest rozmowa o mojej ulubione wodzie w kranie, chociaż ta ciepła woda i światło w polskich domach też będą od tego zależały, ale to jest rozmowa o fundamentalnym takim poczuciu bezpieczeństwa Polski i Europy – dodał szef rządu (za PAP).

REKLAMA
REKLAMA

Jak informuje PAP, Donald Tusk podkreślił również, że rozmowy podczas unijnego dotyczące potrzeby stworzenia wielkiego planu energetycznego dla całej wspólnoty odbywały się także w kontekście Ukrainy.

– Częścią tej unii energetycznej w przyszłości, częścią tej wspólnoty energetycznej musi także stać się Ukraina, żeby już nigdy w przyszłości nikt nie mógł szantażować wielkiego narodu cenami gazu lub dostawami gazu – powiedział Tusk. 

gramwzielone.pl