W. Pawlak: blokowanie OZE to zamykanie szans na rozwój regionów

W. Pawlak: blokowanie OZE to zamykanie szans na rozwój regionów
FriendsOfEurope, flickr cc-by-2.0

{więcej}Dzięki OZE Polska może sama produkować energię na własne potrzeby, zamiast kupować ją z zagranicy
Waldemar Pawlak sugeruje, że brak wsparcia dla rozwoju OZE oznacza zgodę na uzależnienie Polski od importu energii spoza kraju. – To nie jest dobra polityka, jeśli jej rezultatem jest utrzymanie ludzi w biedzie i zamykanie szans na rozwój regionów – podkreślił Waldemar Pawlak.
 
Waldemar Pawlak był gościem Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej, który odbył się w Radomiu 31 marca. W konferencji uczestniczył również wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej dr Arkadiusz Sekściński, który poparł wypowiedź byłego premiera i ministra gospodarki mówiąc, że rozwój OZE to ważny element budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju i poszczególnych regionów Polski. – To bardzo istotne by źródła energii były jak najbliżej ich odbiorców oraz by były maksymalnie zdywersyfikowane i rozproszone. Budowanie wielkich bloków energetycznych, takich jak ten w Opolu temu nie służy – stwierdził dr Sekściński.

W opinii Waldemara Pawlaka, mówiąc o energii odnawialnej należy podkreślać, że za tymi inwestycjami podążają lokalne korzyści. – Nawet jeśli właścicielem instalacji jest duża międzynarodowa firma, to należąca do niej farma wiatrowa odprowadza podatki i opłaty lokalne. Dzięki temu ulepszana jest lokalna infrastruktura i zwiększa się lokalne bogactwo. Nie można odbierać ludziom szans na korzystanie z produkcji energii w miejscu zużycia i zamykać możliwości rozwoju – powiedział Waldemar Pawlak.  

Ważnym beneficjentem inwestycji wiatrowych są gminy wiejskie. – Tylko z tytułu podatku od nieruchomości do gmin wpłynęło do dziś ponad 150 mln zł. Włodarze gmin najlepiej wiedzą jak pożytkować te środki, np. na modernizację dróg czy szkół. Istotne jest więc by to gminy oraz społeczności lokalne – tak jak dotychczas – miały prawo decydować o tym czy chcą na swoim terenie tego typu inwestycji czy nie – podkreślił przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

REKLAMA
REKLAMA

Polski Kongres Energii Odnawialnej jest jedynym w Polsce wydarzeniem poświęconym zielonej energii o charakterze regionalnym i cyklicznym. Spotkaniu w Radomiu, zorganizowanego przez Zieloną Stronę Mocy oraz Zespół Szkół Technicznych im. T. Kościuszki,, towarzyszyło jubileuszowe X Seminarium Odnawialnych Źródeł Energii. W konferencji wzięło udział wielu znamienitych gości, w tym przedstawiciele władz centralnych i regionalnych oraz eksperci z branży energetycznej, którzy podczas debaty otwierającej, a następnie dedykowanych paneli dyskusyjnych omawiali najważniejsze zagadnienia dotyczące energetyki odnawialnej. Wcześniejsze wydarzenia miały miejsce we Wrocławiu, Bydgoszczy, Olsztynie, Białymstoku, Płocku, Krakowie i Kielcach.

Patronem honorowym Kongresu w Radomiu był Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Powiatu Radomskiego Mirosław Ślifirczyk, Prezydent Miasta Radomia Andrzej Kosztowniak oraz Prezes Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa Radosław Szatkowski. 

Zielona Strona Mocy