Prof. K. Żmijewski: Polska potrzebuje swojego modelu "energiewende"

Prof. K. Żmijewski: Polska potrzebuje swojego modelu "energiewende"
thetimchannel, flickr cc-by

{więcej}Profesor Krzysztof Żmijewski wezwał do przeprowadzenia w naszym kraju rewolucji systemu energetycznego – wzorem niemieckiej rewolucji energetycznej tzw. energiewende. 

W wywiadzie dla wnp.pl prof. Krzysztof Żmijewski wskazuje, że polska transformacja energetyczna powinna bazować na umocnieniu bezpieczeństwa energetycznego – realizowanego m.in. poprzez inwestycje w sieci dystrybucyjne i przesyłowe prowadzące do stworzenia systemu inteligentnych sieci pozwalającego na zarządzanie popytem i podażą energii – a także poprzez poprawianie efektywności energetycznej. 

Prof. Krzysztof Żmijewski postuluje też utworzenie systemu mikrosieci prosumenckich, który byłby tworzony przez odbiorców energii jednocześnie ją produkujących. Jego zdaniem takie rozwiązanie może być szczególnie korzystne na terenach słabo zurbanizowanych. 

REKLAMA
REKLAMA

– W Niemczech 1 mln instalacji jest własnością prywatną obywateli, jest 1 tysiąc spółdzielni energetycznych w tysiącu gmin. To jest to, co możemy kopiować na polski grunt. Możemy korzystać też z przykładu Wielkiej Brytanii, gdzie jest blisko 600 tys. instalacji prosumenckich – wnp.pl cytuje prof. Żmijewskiego. 

Zdaniem prof. Żmijewskiego do rozwijania rozproszonego modelu energetyki mogą posłużyć m.in. gminne centra energetyki, lokalne spółdzielnie energetyczne czy grupy zakupowe. – Wystarczy skorzystać ze sprawdzonych już wzorców – zapewnia prof. Żmijewski i dodaje, że mieszkańcy wsi powinni zrozumieć, że energetyka rozproszona to podnoszenie ich komfortu i bezpieczeństwa energetycznego (za wnp.pl).

gramwzielone.pl / za wnp.pl