Wirtualna elektrownia Shella coraz większa

Wirtualna elektrownia Shella coraz większa
Limejump

Należący do grupy paliwowej Shell operator wirtualnej elektrowni Limejump od początku tego roku zakontraktował w Wielkiej Brytanii ponad 200 odnawialnych źródeł energii. Zagregowana moc w źródłacch zarządzanych przez Limejump przekracza już 1 GW. 

Przejęta przez Shella firma Limpejump świadczy usługi dla rynku energetycznego, agregując różnego rodzaju źródła wytwórcze, magazyny energii oraz potencjał redukcji zapotrzebowania na moc (DSR). W ten sposób dostarcza brytyjskiemu systemowi elektroenergetycznemu coraz bardziej potrzebną elastyczność.

Teraz brytyjska firma podaje, że tylko od początku 2021 r. udało jej się powiększyć będące do jej dyspozycji moce w energetyce odnawialnej wynoszące 170 MW.

REKLAMA

W sumie Limejump agreguje już potencjał odnawialnych źródeł energii przekraczający 1 GW, tym samym tworząc jedną z największych na Wyspach wirtualnych elektrowni.

W celu rozbudowy biznesu związanego z wirtualną elektrownią przed rokiem firma Shell Energy Europe Limited zakontraktowała zakupu energii z jednego z największych w Europie bateryjnych magazynów energii, o mocy i pojemności 100 MW/100 MWh, zlokalizowanego w pobliżu miasta Swindon, w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii. Magazynem będzie zarządzać Limejump.

Okazje biznesowe dla agregatorów w rodzaju Limejump, które pojawiły się w ostatnim czasie, wynikały z dużej zmienności na rynku energii, związanej ze spadkiem temperatur.

REKLAMA

Ostatnie tygodnie na Wyspach to także rekordowe poziomy generacji wiatrowej, która w szczytowych momentach przekraczała 18 GW.

W ubiegłym miesiącu w miksie wytwórczym Wielkiej Brytanii dominował jednak gaz (43,3 proc.), a udział wiatru wyniósł 19,1 proc. Kolejne były elektrownie jądrowe (16,8 proc.), biomasowe (6,2 proc.), węglowe 4,6 proc., a udział importu sięgnął 7,9 proc.

– W ostatnim czasie mieliśmy świetną odpowiedź od rynku, w czasie, gdy rynek energetyczny był bardzo niestabilny – podkreśla Catherine Newman, CEO Limejump.

Limejump to nie jedyna firma w grupie Shell, która specjalizuje się w zarządzaniu magazynami energii i świadczeniu usług systemowych. 

Wcześniej potentat paliwowy przejął największego europejskiego producenta domowych magazynów energii – niemiecką firmę Sonnen, która również rozwija koncepcję wirtualnej elektrowni. Więcej na ten temat w artykule: Shell inwestuje w producenta małych magazynów energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.