Senat Oklahomy dopuścił wyższe opłaty za korzystanie z sieci przez prosumentów

Senat Oklahomy dopuścił wyższe opłaty za korzystanie z sieci przez prosumentów
SolarWorld

{więcej}Wbrew senatowi amerykańskiego stanu Oklahoma, który umożliwił zakładom energetycznym nakładanie wyższych opłat dystrybucyjnych dla właścicieli domowych instalacji OZE, republikańska gubernator stanu nakazała operatorom sieci energetycznych wspieranie rozwoju rozproszonej energetyki. 

Przyjęta przez senat Oklahomy ustawa 1456 upoważnia operatorów energetycznych do nakładania wyższych opłat na odbiorców energii, którzy jednocześnie produkują ją w swoich własnych mikroinstalacjach.

– Konserwatyści w stanowych rządach znaleźli nowy podatek, który mogą popierać. Oczywiście jest to podatek od tego, czego potrzebuje kraj, czyli energii słonecznej. W ostatnich miesiącach bracia Koch [red. przedstawiciele wpływowej, konserwatywnej rodziny] i wielcy truciciele wydawali dużo pieniędzy, aby walczyć z ulgami dla energetyki odnawialnej. Szczególnie nie podoba im się ulga, która pozwala gospodarstwom domowym posiadającym panele fotowoltaiczne na sprzedaż energii, której nie skonsumowały. Tak więc przeforsowali regulacje nakładające podatek na tą coraz popularniejszą praktykę, mając nadzieję, że instalacje solarne staną się mniej atrakcyjne – tak przyjęcie nowych regulacji w Oklahomie komentuje „The New York Times”. 

REKLAMA
REKLAMA

Regulacje przyjęte przez senat poparła gubernator Oklahomy Mary Fallin, jednak zaraz potem wydała dekret nakazujący operatorom sieci wspieranie rozwoju rozproszonych źródeł fotowoltaicznych czy wiatrowych. Dekret oznacza, że agencje odpowiedzialne za realizację polityki stanowej muszą traktować energetykę rozproszoną jako element strategii energetycznej Oklahomy i pilnować, aby stosowane na rynku energetycznym praktyki były z nią zgodne. 

Jak na razie w Oklahomie jest tylko około 350 prosumentów, jednak w swoim oświadczeniu gubernator stanu podkreśliła, że ich liczba w przyszłości będzie szybko rosła. Zdaniem cytowanych przez amerykańskie media ekspertów, dekret wydany przez gubernator Oklahomy w praktyce uniemożliwi wprowadzenie operatorom sieci praktyk dyskryminujących prosumentów, przeciwko takim próbom będą się bowiem przeciwstawiać stanowe agencje odpowiedzialne za realizację stanowej polityki energetycznej. 

gramwzielone.pl