Ustawa o OZE dopiero za rok w Sejmie?

Ustawa o OZE dopiero za rok w Sejmie?
Foto: DrabikPany, flickr cc-by

{więcej}Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii nadal nie wpłynął do Sejmu. Teoretycznie kancelaria premiera pracuje nad ostatecznym tekstem, ale bardzo możliwe, że do parlamentu trafi dopiero pod koniec roku – informuje portal WysokieNapiecie.pl.
 
Wszyscy, którzy oczekiwali, że przyjęty przez rząd na początku kwietnia projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) trafi w końcu do parlamentu, mogą się zawieść. Z informacji portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że rząd planuje wysłanie projektu nie na Wiejską, a do Brukseli.
 
Ustawa, na którą od wielu lat czeka branża energetyki odnawialnej, zupełnie zmienia system wsparcia „zielonych” elektrowni. A tego typu przepisy wymagają zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną.
 
Do tej pory Ministerstwo Gospodarki planowało notyfikację przepisów w Brukseli dopiero po jej uchwaleniu. Zresztą stosowny zapis, że nowy system wsparcia OZE wejdzie w życie rok po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską, od dawna widnieje już w projekcie.
 
Z informacji portalu WysokieNapiecie.pl, potwierdzonych w źródle zbliżonym do kancelarii premiera, wynika jednak, że planowane jest wysłanie projektu w pierwszej kolejności do Brukseli. Aby to zrobić potrzebna będzie jeszcze osobna uchwała rządu. Później mozolne przygotowywanie dokumentów przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a de facto Ministerstwo Gospodarki, i formalne złożenie wniosku.
 
Rząd unika odpowiedzi
 
Oficjalnie Ministerstwo Gospodarki nie potwierdziło tych informacji przekonując, że projekt powinien już trafić do parlamentu. Kancelaria Sejmu temu jednak zaprzecza.
 
W dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl m.in. o tym gdzie w tej chwili znajduje się projekt ustawy o OZE, czy Komisja Europejska go przyjmie i dlaczego do 2020 roku nie będzie on miał znaczenia.

REKLAMA

Wysokienapiecie.pl

REKLAMA