D. Tusk: miejsca pracy i bezpieczeństwo energetyczne zapewni energetyka węglowa

D. Tusk: miejsca pracy i bezpieczeństwo energetyczne zapewni energetyka węglowa
Donald Tusk, foto: Kancelaria Premiera, flickr cc-by-2.0

{więcej}Podsumowując poniedziałkowe spotkanie z przedstawicielami kilkunastu górniczych central związkowych, które odbyło się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, premier Donald Tusk zapowiedział, że rozpoczynające się rozmowy będą dotyczyć m.in. możliwości obniżenia kosztów wydobycia oraz zaangażowania publicznych środków w ochronę polskiego węgla.

Spotkanie  premiera ze związkowcami odbyło się w przeddzień wtorkowego „szczytu węglowego” w Katowicach, w którym oprócz strony rządowej, m.in. premiera Donalda Tuska oraz wicepremiera i ministrem gospodarki Janusza Piechocińskiego, mają uczestniczyć także związkowcy oraz specjaliści branży węglowej.

Wychodząc z poniedziałkowego spotkania premier Donald Tusk, określił je jako bardzo konstruktywne oraz mówił, że dyskusja dotyczyła m.in. kwestii konkurencyjności polskiego węgla. Co będzie najlepszym rozwiązaniem, cięcie kosztów czy zwiększenie przychodów.

REKLAMA

Mówiąc o konkurencyjności polskiego węgla, premier odniósł się także do kwestii jego importu z zagranicy. Zdaniem Donalda Tuska nie ma wątpliwości co do tego, że import węgla stanowi zagrożenie dla polskiego surowca, a dodatkowo – jak ocenia premier – nie zawsze jest to uczciwa konkurencja.

REKLAMA

Szef rządu  podkreślił, że należy użyć wszelkich dostępnych narzędzi zgodnych z prawem, które sprawią, że polski węgiel nie będzie przegrywał z tym z importu. Zaznaczył, że realizacja tego celu wymaga dobrej koordynacji i współpracy wielu przedsiębiorstw z różnych branż, oprócz górnictwa, m.in. energetyki. W opinii Donalda Tuska wsparcie dla polskiego węgla musi być wspólną strategią przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa. 

Na pytanie dotyczące utrzymania miejsc pracy dla górników z Kompani Węglowej, która tylko w ubiegłym roku miała ponad 1 mld zł straty, a w ubiegłym tygodniu wstrzymała na kilka dni wydobycie, Donald Tusk odpowiedział:

– Z całą pewnością będziemy robili wszystko, aby koszty społeczne naprawy sytuacji w Kompanii nie były duże. Musimy mieć w ręku uzgodniony ze stroną społeczną plan i wtedy będziemy mogli powiedzieć wszystkim zainteresowanym, na ile te zmiany będą bezpieczne dla wszystkich” – powiedział premier (za PAP).

Premier zapewnił, że w kontekście miejsc pracy ważna jest rola energetyki opartej na węglu. Poinformował też, że o ile rząd nie zamierza dopłacać do żadnego nosnika energii, to w przypadku węgla poszuka rozwiązań, które „nie są czystym brutalnym rynkiem”, aby zapewnić w ten sposób bezpieczeństwo energetyczne i społeczne. 

gramwzielone.pl/ za PAP