Cena energii na rynku OTC w ostatnim kwartale wyraźnie wzrosła

Cena energii na rynku OTC w ostatnim kwartale wyraźnie wzrosła
Martin Stherland, flickr cc

Średnia cena energii na rynku pozagiełdowym za ostatni kwartał, którą wyliczył Urząd Regulacji Energetyki, była wyższa o niemal 50 zł/MWh od ceny z wcześniejszego kwartału, a także o około 75 zł przekroczyła cenę z analogicznego kwartału 2020 roku. URE zaznacza, że istotny wpływ na poziom tej ceny mają kontrakty zawierane z większym wyprzedzeniem i dlatego może ona nie uwzględniać bieżących warunków rynkowych.

Średnia cena energii elektrycznej sprzedawanej przez wytwórców w kontraktach dwustronnych OTC zawieranych na rynku pozagiełdowym w czwartym kwartale 2021 roku (wyliczana na zasadach innych niż wynikające z art. 49a ust. 1 i 2 ustawy Prawo energetyczne) wyniosła 322,58 zł/MWh i jest to wzrost o 46,82 zł w porównaniu do ceny z wcześniejszego kwartału.

Łączny wolumen energii w ofertach zawartych w czwartym kwartale 2021 r. wyniósł prawie 8,2 TWh i był najniższy od 11 lat.

REKLAMA

Odnotowana w minionym kwartale cena była wyższa o 30 proc. od ceny za analogiczny kwartał w roku 2020.

Skok o 75 zł za MWh był również najwyższym historycznie wzrostem ceny, jeśli porównywać czwarte kwartały w ciągu ostatnich 11 lat – odnotowuje Urząd Regulacji Energetyki.

W czwartym kwartale 2020 r. wyznaczona w ten sam sposób cena wyniosła 247,48 zł/MWh, rok wcześniej ukształtowała się na poziomie 223,36 zł/MWh, a dwa lata wcześniej wynosiła jeszcze 180,25 zł/MWh.

Do obliczenia w/w ceny Urząd Regulacji Energetyki uwzględnia dane z realizacji umów sprzedaży energii elektrycznej zawartych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej wskazane w art. 49a ust. 1 ustawy Prawo energetyczne.

REKLAMA

Cena nie uwzględnia podatków (VAT, akcyza), opłat niezwiązanych z ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz zobowiązań związanych z prawami majątkowymi.

Jak podkreśla regulator, istotny wpływ na poziom ceny mają kontrakty zawierane z dużym – rocznym lub dwuletnim wyprzedzeniem. W konsekwencji cena może nie odzwierciedlać aktualnych warunków rynkowych.

Potwierdzają to dane Towarowej Giełdy Energii za grudzień, kiedy na rynku terminowym średnia ważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2022 (BASE_Y-22) wyniosła aż 721,84 zł/MWh, co stanowiło wzrost o 265,43 zł/MWh względem analogicznej ceny z listopada ubiegłego roku, natomiast średnia ważona wolumenem obrotu cena na Rynku Dnia Następnego ukształtowała się na poziomie 829,98 zł/MWh i był to wzrost o 277,58 zł/MWh w porównaniu do wcześniejszego miesiąca.

Urząd Regulacji Energetyki cyklicznie podaje również średnią cenę energii z minionego kwartału, która jest wyznaczana zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b) ustawy Prawo energetyczne.

Obliczana na podstawie tego przepisu kwartalna cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym ma znaczenie dla niektórych prosumentów, którzy rozliczają się z wprowadzanych do sieci nadwyżek energii poza systemem opustów.

Ostatnio URE podał cenę wyznaczoną zgodnie z art. 23 Prawa energetycznego za trzeci kwartał 2021 r. Więcej na ten temat w artykule: URE podał średnią cenę energii. Jest istotna dla niektórych prosumentów

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.