B. Komorowski: węgiel polem do współpracy Polski i Danii

B. Komorowski: węgiel polem do współpracy Polski i Danii
Bronisław Komorowski. Foto: Piotr Drabik, flickr cc-by

{więcej}Podczas spotkania z wizytującym Polskę duńskim księciem Fryderykiem, prezydent Bronisław Komorowski zauważył, że Polska może współpracować z Danią w obszarze energetyki – zwłaszcza tej opartej na węglu. 

Polski prezydent zaznaczył, że o ile duńską specjalnością jest energetyka odnawialna, to potencjalnym polem współpracy dla Polski i Danii w obszarze energetyki jest węgiel. 

Kluczową gałęzią duńskiej gospodarki jest energetyka wiatrowa. Dania jest liderem nie tylko w produkcji energii z wiatru, ale także w produkcji urządzeń do produkowania energii wiatrowej. Duński Vestas to największy producent elektrowni wiatrowych na świecie. Z tego kraju pochodzi też wielu dostawców komponentów elektrowni wiatrowych.

REKLAMA
REKLAMA

Udział energetyki wiatrowej w produkcji energii w Danii wyniósł w 2013 r. 54,8%. Duńska energetyka wiatrowa osiągnęła tym samym cel duńskiego rządu, który zakładał, że produkcja energii z wiatru w duńskim miksie energetycznym przekroczy 50% w roku 2020. 

Na koniec 2012 r. potencjał energetyki wiatrowej w Danii wyniósł 4,16 GW. W ubiegłym roku na wodach należących do Danii oddano do użytku m.in. ogromną farmę wiatrową Anholt, której moc wynosi 400 MW. 

gramwzielone.pl