Viessmann zainwestuje miliard euro w pompy ciepła

Viessmann zainwestuje miliard euro w pompy ciepła
Viessman

Jeden z największych na świecie producentów urządzeń grzewczych z Niemiec restrukturyzuje swoje portfolio i stawia na produkcję pomp ciepła. To odpowiedź na rosnący popyt na te urządzenia.

Viessmann zamierza zainwestować łącznie miliard euro w ciągu najbliższych trzech lat w zwiększenie mocy produkcyjnych pomp ciepła. Część tej sumy zostanie przeznaczona na badania i rozwój samej technologii.

Niemieckie plany

REKLAMA

W ubiegłym roku niemiecki potentat zdołał zwiększyć zyski ze sprzedaży swoich produktów o 600 mln euro – do 3,4 mld euro. Jak przyznaje firma, wzrost ten wynika głównie z rosnącego zapotrzebowania na pompy ciepła – w 2021 r. zwiększyło się ono o 41 proc.

Do dynamicznego rozwoju tego sektora rynku przyczyniła się m.in. sytuacja napaści Rosji na Ukrainę oraz zakomunikowana przez Komisję Europejską potrzeba dwukrotnego zwiększenia rocznej sprzedaży pomp ciepła w ciągu najbliższych pięciu lat. Na razie najmocniejszą odpowiedź na unijny program przedstawiły właśnie Niemcy, które planują całkiem odejść od rosyjskiego gazu, w tym celu m.in. montując do 2030 roku 5-6 mln pomp ciepła.

Pompa grzeje i chłodzi

Do ubiegłorocznych wyników sprzedaży Viessmanna przyczynił się również rozwój produktów chłodniczych, których główny system opiera się na technologii pomp ciepła. Oznacza to, że urządzenia te mogą jednocześnie zapewnić wydajność chłodniczą i przejąć klimatyzację budynków. Dzięki temu dodatkowe urządzenia klimatyzacyjne lub grzewcze stałyby się zbędne.

Viessmann rozwija się w kierunku produkcji pomp ciepła również poprzez przejęcia i inwestycje spółki. Grupa wzmocniła swoją obecność w Wielkiej Brytanii dzięki przejęciu Pacifica Home Services, platformy instalacyjno-serwisowej skupiającej się na pompach ciepła. 

Niemiecki koncern rozszerzył również swoją działalność w zakresie ciepłownictwa w Polsce poprzez przejęcie Elektrotermexu. Dzięki udziałowi w firmie serwisowej zajmującej się ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją Value Added Engineering firma Viessmann po raz pierwszy zaistniała na kontynencie australijskim.

REKLAMA

Reklama

Firma Viessmann otrzymała niedawno oficjalny certyfikat od uznanej inicjatywy Science Based Targets Initiative (SBTi) za działania związane z redukcją własnego śladu węglowego. Certyfikat SBTi potwierdza, że strategia zrównoważonego rozwoju i klimatu firmy Viessmann przyczynia się do nadrzędnego celu ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia zgodnie z porozumieniem paryskim.

Viessmann został wyróżniony nagrodą UN Global Compact w kategorii Climate Positive. Kapituła United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju i wspierania celów ONZ – doceniła firmę za podejmowanie ambitnych działań na rzecz ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju w trosce o przyszłe pokolenia.

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA