Niskie ceny energii elektrycznej powodują spadek zysków spółek energetycznych

Niskie ceny energii elektrycznej powodują spadek zysków spółek energetycznych
Maxwell Hamilton, flickr cc-by

{więcej}W całej Europie niskie ceny energii elektrycznej negatywnie wpływają na wyniki finansowe spółek sektora energetycznego. Przedstawiciele polskich spółek energetycznych zapowiadają złożenie wniosków do Urzędu Regulacji Energetyki o podniesienie taryfy dla gospodarstw domowych, by przerzucić na klientów przynajmniej część kosztów.

Niskie ceny energii elektrycznej negatywnie wpływają na spółki z sektora energetycznego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. W I kwartale 2014 czeski CEZ odnotował spadek przychodów o 11,2%, a zysków – o 44,5% kwartał do kwartału. 

Zdaniem prezesa CEZ, Daniela Benes, złe wyniki finansowe są wynikiem pogarszającej się sytuacji w sektorze energetycznym spowodowanej przez utrzymujące się, niskie ceny energii elektrycznej.

REKLAMA

Jak informuje „Rzeczpospolita”, w przypadku czeskiego koncernu złe wyniki finansowe w I kwartale br. są też rezultatem mniejszego wolumenu hurtowej sprzedaży energii wynikającego z niekorzystnych warunków atmosferycznych, m.in. ponadprzeciętnych temperatur i opadów w tym okresie.

Z podobną sytuacją jak w CEZ mamy do czynienia w polskich koncernach energetycznych.

REKLAMA

W I kw. br. poznańska Enea odnotowała spadek zysków aż o 29,5%. Spółka starała się jednak zrekompensować niskie ceny energii większą sprzedażą wolumenową do poszerzonej bazy klientów. Pozwoliło to Enei na uzyskanie przychodów w I kwartale 2014 r. niższych jedynie 0,3% niż w tym samym okresie 2013 roku.

Zdaniem przedstawicieli koncernów energetycznych, obecne ceny energii elektrycznej w hurcie nie pozwalają całkowicie zrekompensować kosztów jej wytworzenia. W Polsce w I kwartale br. – po dużycm spadku w ubiegłym roku – odnotowano wzrost cen energii zaledwie o 1,3%

Dodatkowo koszty te mają wzrosnąć ze względu na powrót systemu żółtych i czerwonych certyfikatów kogeneraycjnych. Enea szacuje, że będzie ją to kosztować dodatkowo 50–100 mln złotych.

Spółki energetyczne ratują się cięciem kosztów. CEZ dzięki podjętym działaniom już zaoszczędził 670 mln koron, a planuje uzyskać dodatkowo ponad 1 mld koron. Natomiast Enea szacuje, że uda jej się zaoszczędzić z tego tytułu 100 mln zł w 2014 roku, a do 2017 r. – w sumie 500 mln zł.

gramwzielone.pl/ za „Rzeczpospolita