Komisarz UE ds. energii odrzuca pomysł unii energetycznej [aktualizacja]

Komisarz UE ds. energii odrzuca pomysł unii energetycznej [aktualizacja]
Gunther Oettinger, komisarz UE ds. energii. Foto: European Parliament, flickr cc-by-2.0

{więcej}Guenther Oettinger skrytykował na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” forsowany przez polski rząd pomysł powołania unii energetycznej. 

Pomysł powołania w ramach struktur Unii Europejskiej wspólnoty energetycznej, w ramach której organizowane miały być m.in. wspólne zakupy gazu, jest forsowany przez rząd Donalda Tuska po rozpoczęciu kryzysu ukraińskiego. 

Pomysły polskiego rządu zakładają też wprowadzenie mechanizmów, zgodnie z którymi w przypadku wstrzymania dostaw gazu dla jednego z krajów UE, pozostałe państwa Wspólnoty powinny zapewnić mu niezbędną pomoc. 

REKLAMA

Lobbująca za powołaniem unii energetycznej Polska zyskała w tej sprawie kilku sojuszników, jednak została skrytykowana przez jedną z kluczowych dla polityki energetycznej UE osób. 

REKLAMA

Komisarz UE ds. energetyki Guenther Oettinger na łamach niemieckiej prasy skrytykował pomysł powołania unii energetycznej, uznając, że energetyka, a przede wszystkim gaz, nie powinny być „polityczną bronią”. – Nie zgodzę się na wyznaczoną politycznie jednolitą cenę – tak komisarz UE ds. energetyki ocenił ideę ustalania jednej ceny dla wszystkich krajów Unii za zakup gazu z Rosji. 

Informacje podane przez „Frankfurter Allgemeine Zeitung” skomentowała dzisiaj rzecznik komisarza ds. energii, informując, że Guenther Oettinger zgadza się z pewnymi założeniami proponowanej przez Polskę unii energetycznej. 

– Komisarz Oettinger w dużej mierze zgadza się z planem unii energetycznej zaprezentowanym przez premiera Tuska. Co do jednego jego punktu, unijnych zakupów gazu (…), uzgodniono utworzenie grupy roboczej z ekspertami z Polski i z Komisji. Celem jest przeanalizowanie propozycji, biorąc pod uwagę odpowiednie aspekty prawne, uznając oczywiście fakt, że gaz powinien być kupowany i sprzedawany w wolnorynkowym procesie. (…) Komisja pracuje ciężko nad strategią bezpieczeństwa energetycznego, którą zaprezentuje na Radzie Europejskiej w czerwcu. Komisja z zadowoleniem przyjmuje polskie propozycje w tym względzie, są one pożytecznym wkładem do tej dyskusji – PAP cytuje dzisiejszy komunikat Komisji Europejskiej. 

gramwzielone.pl