Ruszyła budowa największej na świecie hybrydowej elektrowni OZE

Ruszyła budowa największej na świecie hybrydowej elektrowni OZE
fot. Greenko

Ogromna elektrownia słoneczno-wiatrowa, z której nadwyżki energii będą gromadzone w elektrowni szczytowo-pompowej, powstanie w Indiach. Wszystkie jej komponenty mają łącznie osiągnąć ponad 5 GW mocy zainstalowanej.

Greenko, indyjski niezależny producent energii elektrycznej (IPP), realizuje gigantyczną inwestycję Pinnapuram Integrated Renewable Energy and Storage Project (IRESP) w stanie Andhra Pradesh w Indiach, w dystrykcie Kurnool. Projekt hybrydowej elektrowni słoneczno-wiatrowo-pompowej powstającej w Andhra Pradesh został w 2018 roku zgłoszony do rządowego przetargu i wybrany do realizacji.

W zeszłym tygodniu odbyła się inauguracja budowy, w której uczestniczyli przedstawiciele rządu Indii. Według informacji publikowanych w dniu otwarcia projekt firmy Greenko obejmuje elektrownię fotowoltaiczną o mocy 3 GW, instalację wiatrową o mocy 550 MW oraz elektrownię szczytowo-pompową o parametrach 1680 MW/10 800 MWh. Łączna moc zainstalowana ogromnej elektrowni OZE ma wynieść 5,23 GW…

REKLAMA

Na stronach Greenko można przeczytać, że zatwierdzony projekt przewidywał postawienie w pierwszym etapie elektrowni fotowoltaicznych o mocy 1 GW, elektrowni wiatrowych o mocy 550 MW i zainstalowanie 1,2 GW w elektrowniach szczytowo-pompowych. W kolejnych fazach projektu wartości te mogłyby wzrosnąć do 3 GW w elektrowniach słonecznych, 2 GW w wiatrowych i 2,4 GW w elektrowniach szczytowo-pompowych.

Szacowany koszt inwestycji to około 3 mld dolarów. Według informacji inwestora elektrownia, której budowę zainaugurowano w zeszłym tygodniu, ma być oddana do użytku w drugiej połowie 2023 roku.

Indie inwestują w OZE

REKLAMA

Greenko określa swoją inwestycję jako największą na świecie zintegrowaną elektrownię magazynującą energię odnawialną. Firma podpisała już umowy z odbiorcami z sektora przemysłowego i nawiązała współpracę z innymi firmami energetycznymi w celu sprzedaży wyprodukowanej energii. Wśród nich są Ayana Renewable Power, Adani oraz ArcelorMittal, przedsiębiorstwo z branży metalowej, które zakontraktowało odbiór energii z instalacji o mocy 975 MW.

Akcjonariuszami Greenko są państwowe fundusze majątkowe z Singapuru i Abu Dhabi oraz japońska firma Orix Corporation. Greenko ma w planach uruchomienie kolejnych magazynów energii, tak by łącznie osiągnąć 50 GWh do 2025 roku i 100 GWh zdolności magazynowej do 2027 roku. Chce również inwestować w ekologiczny wodór – jego instalacje wodorowe do 2027 roku mają osiągnąć moc 10 GW.

Indyjski stan Andhra Pradesh chce wspierać firmy inwestujące w odnawialne źródła energii. Według władz w regionie tym jest potencjał realizacji projektów OZE o mocy nawet 33 GW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.