Tauron zmniejszy produkcję energii z węgla

Tauron zmniejszy produkcję energii z węgla
Tauron press

{więcej}Obecnie aż 92% mocy wytwórczych grupy bazuje na węglu. W kolejnych latach udział elektrowni węglowych w portfolio Taurona ma być częściowo zastępowane m.in. przez OZE. 

W nowym dokumencie „Strategia Korporacyjna Grupy Tauron na lata 2014-2017 z perspektywą do roku 2023” czytamy, że do tego czasu udział węgla w wytwarzaniu grupy ma spaść do 74%, z czego 25% będą stanowić nowoczesne bloki węglowe. Pozostały udział w produkcji energii przez Tauron mają mieć źródła gazowe, a także OZE – głównie elektrownie wiatrowe, biomasowe i wodne. 

Łączne nakłady inwestycyjne grupy Tauron w latach 2014-2023 mają wynieść ok. 37 mld zł (do 2020 roku – około 29 mld zł). Zweryfikowana strategia podtrzymuje plany realizacji rozpoczętych już projektów inwestycyjnych. W ramach planowanych inwestycji celem jest uruchomienie mocy wytwórczych na poziomie około 2200 MW.

REKLAMA
REKLAMA

W sumie w ciągu 10 lat Tauron chce zwiększyć swój potencjał wytwórczy z obecnych 5,4 GW do 6,15 GW, z czego OZE mają stanowić 800 MW – w tym farmy wiatrowe – 700 MW. 

Spółka zaznacza, że inwestycje w farmy wiatrowe będą zależeć od nowego systemu wsparcia dla OZE i będą finansowane poza bilansem grupy. 

Tauron podtrzymuje też chęć udziału w projekcie jądrowym. – Wzrost mocy będzie wynikał z uruchomienia nowych wysokosprawnych bloków energetycznych węglowych i gazowych oraz farm wiatrowych. W dalszej perspektywie planujemy posiadać w miksie wytwórczym energię z elektrowni jądrowej, dzięki zaangażowaniu Grupy w budowę takiej jednostki wspólnie z partnerami strategicznymi. Ważnymi obszarami wzrostu są również Dystrybucja i Sprzedaż – wyjaśnia Dariusz Lubera, prezes Taurona.

gramwzielone.pl