Hiszpański miks energetyczny z rekordowym udziałem technologii nieemisyjnych

Hiszpański miks energetyczny z rekordowym udziałem technologii nieemisyjnych
Vestas press

Hiszpański operator sieci energetycznych Red Electrica de Espana (REE) poinformował, że w marcu udział generacji z elektrowni nieemitujących CO2 w hiszpańskim miksie enrgetycznym wyniósł aż 69%. 

Red Electrica de Espana podaje, że w całym ubiegłym miesiącu najwięcej energii w Hiszpanii wyprodukowały elektrownie jądrowe, a ich udział w miksie energetycznym tego kraju wyniósł 23,8%.

Następna była energetyka wiatrowa, która odpowiadała za 22,5% konsumpcji energii, a także elektrownie wodne z udziałem w hiszpańskim miksie energetycznym na poziomie 17,5%.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu hiszpańskie farmy wiatrowe wyprodukowały w sumie 4,9 TWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę hiszpański miks energetyczny za pierwszy kwartał 2015 r., wiatr był najważniejszym źródłem energii z udziałem 23,7%. Udział energetyki jądrowej za ten okres wyniósł 22,7%.

Wśród pozostałych technologii OZE w marcu mniejszą rolę odegrała fotowoltaika (3,2%), oraz termalna energetyka słoneczna (CSP) z udziałem 2% oraz technologie zaliczone przez REE do grupy thermal renewable (1,8%).

W sumie odnawialne źródła energii w ubiegłym miesiącu zaspokoiły około 47% zapotrzebowania na energię w Hiszpanii. Do 69% wzrósł natomiast udział w hiszpańskim miksie energetycznym technologii nieemitujących CO2, do których zalicza się także energetykę jądrową.

Zapotrzebowanie na energię w Hiszpanii w ubiegłym miesiącu wyniosło 21,145 TWh i było wyższe o 1,1% w ujęciu rok do roku. W całym pierwszym kwartale br. zapotrzebowanie na energię wyniosło 64,813 TWh. 

gramwzielone.pl