CEZ inwestuje w producenta domowych magazynów energii

CEZ inwestuje w producenta domowych magazynów energii
Fot. Sonnenbatterie

Fundusz inwestycyjny Inven Capital należący do czeskiego koncernu energetycznego CEZ zainwestował w niemieckiego producenta domowych magazynów energii Sonnenbatterie GmbH.

Sonnenbatterie to mający siedzibę w Wildpoldsried k. Monachium producent rozwiązań z zakresu domowych magazynów energii, który pracuje nad technologią magazynowania energii już od roku 2008, a pierwsze pilotażowe magazyny energii testował w 2010 r.

Obecnie technologia Sonnenbatterie bazuje na wykorzystaniu baterii litowo-jonowych, a w kwietniu br. niemiecki producent poinformował o zwiększeniu żywotności swoich zestawów baterii serii Sonnenbatterie Eco z 5 tys. do 10 tys. cykli ładowania.

REKLAMA

Pojemność zestawów domowych baterii oferowanych przez Sonnenbatterie wynosi od 4 kWh do 16 kWh. Niemiecka firma daje na nie 10-letnią gwarancję.

Obecnie niemiecka firma zatrudnia ponad 100 pracowników, a oprócz obecności na rynku niemieckim i austriackim, działa także w USA, gdzie wkrótce ma zacząć dostarczać pierwsze produkty. Firma produkuje tygodniowo około 100 domowych magazynów energii. Ogniwa litowo-jonowe dla Sonnenbatterie dostarcza Sony. 

Do tej pory Sonnenbatterie sprzedało już około 8 tysięcy zestawów magazynowania energii, podwajając swoją sprzedaż rok do roku.

REKLAMA

Dopływ kapitału dla Sonnenbatterie zapewnią ostatnio pozyskani inwestorzy, wśród których jest czeski koncern energetyczny CEZ (za pośrednictwem swojego funduszu inwestycyjnego Inven Capital), a także SET Ventures, Munich Venture Partners i eCAPITAL.

Dla czeskiego Inven Capital będzie to pierwsza inwestycja. Czesi zapewniają, że są zainteresowani inwestycjami w sektorze clean-tech w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Polsce, Austrii i Chorwacji, a na pojedyncze wejścia kapitałowe są gotowi przeznaczyć 4-18 mln euro. 

CEZ nie podał, jaka była wartość inwestycji w Sonnenbatterie. 

Dzięki inwestycji w Sonnenbatterie realizujemy jeden z podstawowych celów w strategii CEZ, czyli działalność w sektorze energetyki odnawialnej i rozproszonej. Utworzyliśmy Inven Capital, aby wykorzystać okazje biznesowe związane z innowacyjnymi rozwiązaniami – komentuje Daniel Beneš, szef CEZ.

CEZ dodaje w komunikacie na temat inwestycji w Sonnenbatterie, że według firmy konsultingowej IHS, globalna sprzedaż na rynku magazynowania energii powinna sięgnąć 10 mld dolarów już w roku 2017. 

gramwzielone.pl