"Deutsche Welle" o kradzieżach paneli fotowoltaicznych

Sprawa kradzieży paneli fotowoltaicznych w Niemczech powraca za sprawą publikacji w „Deutsche Welle”, która powołując się na dane zebrane przez „Süddeutsche Zeitung” , informuje, że w latach 2011-14 zanotowano ponad 1880 kradzieży elementów instalacji fotowoltaicznych – zarówno naziemnych jak i dachowych, a straty z tego powodu są wyceniane przynamniej na 15 mln euro.

Pisząca o problemie kradzieży instalacji PV „Hessische Niedersächsische Allgemeine” zauważa, że o ile w Niemczech istnieje rynek na towary paserskie, to większość kradzionego sprzętu trafia za wschodnią granicę Niemiec.

„DW” dodaje, że policja w niektórych landach zaczęła uwzględniać kradzieże modułów fotowoltaicznych dopiero, gdy stały się one plagą.

REKLAMA
REKLAMA

Policja z Brandenburgii utworzyła osobną jednostkę, która ściga złodziei modułów fotowoltaicznych i która kilka miesięcy temu aresztowała w związku z kradzieżami 8 obywateli Polski.

Z kolei policja z Turyngii utworzyła bazę skradzionych modułów z właścicielem sklepu internetowego, w którym można kupić używane moduły PV.

„DW” dodaje, że w marcu ubiegłego roku na polsko-niemieckiej granicy zatrzymano transporty łącznie z ponad 700 modułami fotowoltaicznymi.