10,8 mln zł za system zarządzania energią w Kobyłce

10,8 mln zł za system zarządzania energią w Kobyłce
Foto. Siemens

Podwarszawskie miasto Kobyłka rozpoczyna realizację szeroko zakrojonego projektu efektywniejszego gospodarowania energią, który obejmie 8 obiektów samorządowych. Wykonawcą będzie konsorcjum firm Siemens Sp. z o.o. oraz Siemens Finance Sp. z o.o.

Zużycie energii w budynkach użyteczności publicznej stanowi znaczący udział w bilansie energetycznym każdego samorządu. Wiele polskich miast i gmin zauważa ten problem i dąży do ograniczenia związanych z tym wydatków poprzez zwiększenie efektywności energetycznej posiadanych obiektów. Nie inaczej jest w mieście Kobyłka, które planuje wdrożyć rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną ośmiu budynków samorządowych. Projekt w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego  będzie realizowany w ramach umowy zwartej między Urzędem Miasta Kobyłka i konsorcjum firm Siemens i Siemens Finance w dniu 5.08.2015.

Przedmiotem umowy jest wykonanie kompleksowej  modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej Miasta Kobyłka. Siemens wykona prace termomodernizacyjne, modernizację instalacji co., modernizację oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego oraz wdrożenie systemu zarządzania energią i, co bardzo istotne, będzie zdalnie zarządzał energią w tych budynkach. Siemens Finance odpowiedzialny będzie za finansowanie inwestycji w okresie trwania kontraktu. Objęte kontraktem obiekty to: Zespoły Szkół Publicznych Nr 1, 2 i 3, Publiczne Przedszkole, Miejski Ośrodek Kultury, MSPZOZ w kompleksie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej i mieszkaniami komunalnymi oraz budynki OSP i Urzędu Miasta Kobyłka.

REKLAMA

Poza pracami budowlanymi umowa zapewnia optymalizację parametrów pracy systemu energetycznego oraz funkcjonowanie instalacji pobierających energię i media techniczne. Wykonawca zagwarantował średnie obniżenie zużycia energii cieplnej o 26% i energii elektrycznej o 18%. 

REKLAMA

Kluczowym rozwiązaniem umożliwiającym uzyskanie tak wysokich oszczędności energii cieplnej jest zastosowanie w szkołach systemów sterowania temperaturą pomieszczeń. Zarówno monitoring, jak i zarządzanie energią prowadzone będą zdalnie z centrum zarządzania energią firmy Siemens w Warszawie.

Inwestycja będzie w całości zrealizowana i sfinansowana przez partnera prywatnego w ramach PPP. Kontrakt o wartości 10 871 308,14 zł został zawarty na 15 lat. Realizacja inwestycji zaplanowana jest na 12 miesięcy. Warto wspomnieć, że zawarta umowa umożliwia wykorzystanie środków unijnych, o które Urząd Miasta Kobyłka może i zamierza ubiegać się w trakcie realizacji części inwestycyjnej projektu.

Siemens zrealizował do tej pory kilkadziesiąt projektów efektywności energetycznej w Polsce, w tym w formule PPP projekty dla samorządów w Radzionkowie, Kluczborku, Wołowie, Karczewie, Sosnowcu, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dębe Wielkim, Świdnicy, Piekoszowie.

materiał prasowy