Tak Niemcy skłonili Brazylię do walki ze zmianami klimatu

Tak Niemcy skłonili Brazylię do walki ze zmianami klimatu
Angela Merkel. Foto. European People's Party, flickr cc

Efektem piątkowej wizyty kanclerz Niemiec w Brazylii jest wspólne stanowisko obu krajów dotyczące walki ze zmianami klimatu, do którego Angela Merkel skłoniła Brazylijczyków oferując im wysoką pożyczkę na proklimatyczne inwestycje.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Brazylii Dilma Rousseff opowiedziały się za wspólną walką ze zmianami klimatu. Wizytę Angeli Merkel można uznać za przełomową, ponieważ do tej pory władze największej południowoamerykańskiej gospodarki broniły się przed zajęciem jasnego stanowiska w kwestii walki ze zmianami klimatu.

Brazylijczycy zobowiązali się dodatkowo do całkowitego wstrzymania procesu deforestacji do roku 2030.

REKLAMA

Deklaracja Brazylii to ważny sygnał przed zaplanowanym na grudzień szczytem klimatycznym ONZ, podczas którego zwolennicy ograniczenia emisji gazów cieplarnianych chcą przeforsować globalne porozumienie dotyczące ustanowienia nowych limitów emisji CO2.

Według statystyk amerykańskiego rządu, w 2009 r. Brazylia wyemitowała 427 mln ton CO2, a w roku 2012 brazylijskie emisje CO2 wrosły do 500 mln ton CO2, co stanowiło około 35% całkowitych emisji regionu Ameryki Południowej i Środkowej. Dla porównania, w przypadku Polski – według US Energy Information Administration –  w roku 2009 emisje wyniosły 286 mln ton, a w roku 2012 – 289 mln ton. 

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu unijny komisarz ds. klimatu Miguel Arias Canate wymienił Brazylię – obok m.in. Argentyny, Indii, Indonezji, Turcji  i RPA – jako kraj, który w  dalszym ciągu nie przyjął zobowiązań w zakresie redukcji emisji CO2.

Do opowiedzenia się po stronie zwolenników ograniczania emisji gazów cieplarnianych skłoniła Brazylię piątkowa wizyta kanclerz Merkel.

Brazylijski rząd z pewnością zdopingowała do tego pożyczka na inwestycje w odnawialne źródła energii oraz ochronę lasów tropikalnych, której udzieli im rząd Niemiec. Berlin zaoferował Brazylijczykom na ten cel w sumie 550 mln euro.

Na tych inwestycjach z pewnością skorzystają zresztą niemieckie firmy eksportujące do Brazylii swoje czyste technologie – podobnie jak ma to miejsce w przypadku zagranicznych pożyczek na OZE udzielanych innym państwom przez niemiecki federalny bank KfW. 

gramwzielone.pl