MG: elektrownia jądrowa najwcześniej w 2027 r.

MG: elektrownia jądrowa najwcześniej w 2027 r.
RWE press

Ministerstwo Gospodarki potwierdziło przesunięcie planowanego terminu uruchomienia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Wcześniej zakładano uruchomienie jej w 2025 r. Teraz jest mowa o latach 2027-2029.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Ministerstwie Gospodarki, podczas której przedstawiono założenia projektu Polityki energetycznej Polski do 2050 r. wiceminister gospodarki Anna Nemś poinformowała, że „mimo trudności wynikających z rezygnacji z usług jednej firmy harmonogram, który został przedstawiony, wydaje się akceptowalny do realizacji” (cyt. za PAP).

REKLAMA

Jednak także wczoraj resort gospodarki podał w odpowiedzi na interpelację poselską, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego jest planowane najwcześniej dwa lata po przyjętym wcześniej terminie. Jako powód przesunięcia tej daty MG wskazuje rozwiązanie pod koniec 2014 r. przez PGE EJ1, czyli spółkę realizującą projekt, umowy z wykonawcą badań lokalizacyjnych i środowiskowych – firmą WorleyParsons.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu Rzeczpospolita powołała się na korespondencję PGE i operatora sieci przesyłowych PSE, w której wskazano termin uruchomienia pierwszego bloku jądrowego na 2029 r. Jeszcze późniejszą datę – rok 2031 – wskazał następnie Greenpeace, powołując się na wewnętrzne dokumenty PGE. 

gramwzielone.pl